EPS OSTAJE U VLASNIŠTVU DRŽAVE, OTPUŠTANJA NEĆE BITI! Promene su krenule od vrha, ali će obuhvatiti celu kompaniju PONEDELJAK
Foto: Zorana Jevtić

dušan živković, v.d. direktora elektroprivrede srbije

EPS OSTAJE U VLASNIŠTVU DRŽAVE, OTPUŠTANJA NEĆE BITI! Promene su krenule od vrha, ali će obuhvatiti celu kompaniju PONEDELJAK

InfoBiz -

- Mi predlažemo cenu struje, ali o njoj ne odlučujemo

- Finansije EPS su likvidne, ali uz podršku EBRD i državnog budžeta

- To što sam čovek iz sistema važno je za poverenje između zaposlenih i rukovodstva

Kada će biti raspisan konkurs za novog direktora Elektroprivrede Srbije, još uvek se pouzdano ne zna, ali ono što je svima već jasno je da je najozbiljniji kandidat za ovu vruću fotelju nedavno imenovani v.d. Dušan Živković. Da li je spreman da se suoči sa dugogodišnjim problemima preduzeća i uhvati se u ovo visokonaponsko kolo, s obzirom da firmu, kako bi se reklo, poznaje u "dušu", pitali smo upravo njega - čoveka koji je kao direktor razvoja proizvodnje električne energije u EPS-u već stekao poverenje novog Nadzornog odbora i ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović

Od 1995. godine zaposleni ste u Elektroprivredi i radili ste na svim većim projektima poput: Kostolca , Tenta, Djerdapa... Da li je to Vaša prednost ili mana?

- Apsolutno prednost, jer da biste upravljali takvim sistemom morate da ga poznajete “u dušu“. Poznati su mi kako kvaliteti, tako i nedostaci. Kada tome dodamo da su reforme konačno počele, verujem da to što sam čovek EPS-ovog sistema može da bude dobra poluga daljeg razvoja, ali i poverenja između rukovodstva i zaposlenih. Jednako je važno imati jasne smernice promena, ali i podršku Vlade i ministarke na tom putu. Modernizacija je ključna za dalji napredak kompanije od koga u krajnjoj liniji korist imaju i korisnici naših usluga.

Dušan Živković
foto: Zorana Jevtić

Da li ste posle nepuna dva meseca na funkciji vršioca dužnosti prvog čoveka preduzeća mogli ukratko da sagledate njegovo trenutno finansijsko stanje?

- Proizvodnja je stabilizovana, kako uglja tako i električne enegrije. Kao što je poznato hidrologija je premašila plan gotovo 2500GWh ili 41 odsto više nego u istom perodu prošle godine. Finansije jesu likvidne, ali nažalost ne na realnoj osnovi već su rezultat finansijske podške Evropske banke za obnovu i razvoj i države, kroz pomoć iz budžeta. Naš cilj i zadatak je da EPS bude na zdravim nogama i da likvidnost i profitabilnost budu posledica rada.

Koliko prema vašoj proceni u EPS ima “duhova”? Ljudi koji su na platnom spisku, a niko ih nikad nije video? Kako ćete rešiti taj problem?

- Kada govorimo o broju radnika, zloupotrebama bolovanja, izostajanjima sa posla, nažalost, EPS deli tu sudbinu mnogih državnih kompanija. Nema smisla kriti ono što javnost već zna, ali nema smisla ni licitirati sa brojevima. Proces reformi treba da reši i taj problem. Promene jesu krenule od vrha, ali restrukturiranje će obuhvatiti celu kompaniju. Postavljaju se temelji efikasnijeg upravljanja, što će za posledicu imati i bolje uslove za radnike, veće plate, ali bolje uslove za profesionala usavršavanja i razvoj karijere. To svakako ne uključuje otpuštanje radnika.

MAĐARE SMO VEĆ ODBILI Neki mediji su objavili da je postignut tajni dogovor, koji je bez stručne i javne rasprave bio na dnevnom redu Nadzornog odbora EPS, a koji ga obavezuje da u zajedničko preduzeće koje se formira sa mađarskom kompanijom MVM Group unese 11 hidroelektrana. Koliko ima istine u ovim navodima?

- Ni trunke istine nema. Niko se ni na šta nije obavezao. Koliko je meni poznato, a poznato mi je, na Nadzornom odboru je bila samo informacija o predlogu mađarske kompanije. Čak je i samu informaciju stari Nadzorni odbor odbio.

Zbog čega se građanima Srbije s vremena na vreme plasiraju različite informacije o poskupljenu struje? Koliko EPS utiče na odluku o ceni?

- Cene električne energije u Srbiji su dalje ispod troškova i nisu dovoljne za profitabilno poslovanje i održivost investiranja. Na kraju je, ipak, plate svi građani, jer je kompanija na teretu budžeta, što ne bi trebalo da bude. Svim neergetskim kompanijama u svetu tokom krize države pomažu, pa ni mi nismo Izuzetak. EPS je taj koji predlaže Agenciji za energetiku korekcije cena, ali ne odlučuje.Pri svakom predlogu vodi se računa kako o opterećenju kućnih budžeta, tako i opterećenju industrije i investitora. Medalja ima dve strane i moramo naći optimalno rešenje. Zajedno sa MMF-om smo zajedno sagledali situaciju i zaključili da održivost poslovanja i dalja modernizacija, koja je cilj, sa ovakvim cenama nije moguća. Podsećam, država je obezbedila popuste za socijalno ugrožene, ali i one koji štede struju pa pozivam gradjane da to nastave da čine.

Dušan Živković
foto: Zorana Jevtić

Građani Srbije su vrlo skeptični kada je pitanje privatizacije EPS na dnevnom redu. Kakav je Vaš komentar na ovakve navode u javnosti?

- Duboko verujem da je ostanak EPS -a u državnom vlasništvu ispravna odluka. I bez svetske energetske krize jasno je da proizvodnja električne energije mora biti u rukama države, jer su samo tako građani i privreda apsolutno zaštićeni. Svedoci smo da je kriza naterala Francusku da nacionalizuje svog energetskog giganta. Dakle, bolje je učiti na tuđim greškama. Poučnih lekcija je mnogo širom sveta.

Pre par meseci objavljen je video snimak u kome se kao prevozno sredstvo u Kolubari koristi kašika bagera. Čini se da je javašluk prilično uzeo maha u EPS. Kako ćete se boriti sa tim?

- Borićemo se onako kako i treba, efikasnim radom, jasnim pravilima, kontrolom i značajnim ulaganjima, ali je ključno - bezbednost zaposlenih ne sme da se dovodi u pitanje! Poslednjih godina jeste ulagano u modernizaciju i nabavku nove opreme i mehanizacije. Međutim, ta ulaganja su nedovoljna i neophodno je i taj segment unaprediti, stvarajuci uslove i za podršku bezbednom iskopavanju uglja i jalovine za dugoročno snabdevanje električnom energijom.

Ministarka Đedović je nedavno objavila da je prozvodnja u Kolubari u maju bila na niskom nivou, odnosno da je postojalo smanjenje od 40 odsto u odnosu na prošlu godinu. Kakva je situacija sada?

- Kolubara proizvodi onoliko koliko je potrebno kako bi deponije i akumuluacije bile na maksimalnim nivoima čime stvaramo uslove za stabilno i sigurno snabdevanje tokom zime, što nam je najvažnije.

Dušan Živković
foto: Zorana Jevtić

Posle incidenata u EPS, pojedini mediji su pisali da je BIA preuzela istragu, kao bi se ispitala uloga bivšeg predsednika sindikata EPS. Kakve su vaše informacije, dokle se stiglo?

- Nikada se neću mešati u rad državnih organa, niti komentarisati istrage. Sve što mogu da kažem je da svako ko je radio mimo zakona treba i mora da odgovara. Posebno je osetljiva tema sindikata, jer kao što znate nesloga medju zaposlenima ugrožava sam proces rada, ali i iskrenu borbu za prava i položaj radnika. Imali smo čak i situaciju da zbog je medjusobnih sukoba došlo do blokade računa što se, izmedju ostalog, odrazilo i na nemogućnost plaćanja lečenja težim bolesnicima, a koji su zaposleni u kompaniji. To je nedopustivo i mora biti iznad svačijeg interesa!

Kurir.rs/Jelena Skenderija

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track