BAHATOST U SRBIJAVODAMA: Puzović spiskao 800.000 na privatne preglede zaposlenih
Nakon što je proćerdao dva miliona evra novca ovog javnog preduzeća, direktor „Srbijavoda“ raspisao tender za usluge privatnih zdravstvenih ustanova
Podsećamo, Puzović je najpre početkom 2013. godine 100 miliona dinara iz poslovanja „Srbijavoda“ oročio u već tada problematičnoj Univerzal banci, iako ih je mogao uplatiti u budžet, a potom je, iste te godine, tražio i u junu dobio 120 miliona dinara kredita od Ministarstva finansija „na ime obezbeđenja sredstava za održavanje tekuće likvidnosti“.
Novac oročen u Univerzal banci je propao, s obzirom na to da je banka 2014. godine bankrotirala, a Ministarstvo privrede još uvek nije objasnilo na osnovu čega je država, inače stopostotni osnivač i vlasnik ovog preduzeća, pretvorila 120 miliona dinara duga u kapital!
Da rasipništvu nema kraja, govori i to što je ovaj „uspešni direktor“ odlučio da svoje zaposlene, koji su inače zdravstveno osigurani, počasti specijalističkim pregledima i laboratorijskim analizama u privatnoj klinici.
- Sindikat se već nekoliko godina obraćao rukovodstvu sa zahtevom da se izvrši kompletan sistematski pregled zaposlenih, a u nadležnim domovima zdravlja ne obavljaju kompletne preglede, pa smo, iako u preduzeću nema radnih mesta s povećanim rizikom, odlučili da se pridružimo brojnim poslodavcima koji godinama organizuju preglede za zaposlene - objašnjava Puzović za Kurir.
Plaćanje pregleda u privatnim klinikama Puzovićevim radnicima ne bi trebalo da bude problem, s obzirom na to da je prosečna plata u ovom javnom preduzeću dvostruko veća od republičkog proseka i iznosi ni manje ni više nego 97.244 dinara.
Osim toga, uvidom u tendersku dokumentaciju, koja je dostupna na sajtu JVP „Srbijavode“, vidi se da je Puzović vodio računa o svakom detalju, pa je od ponuđača zahtevao da se svi predviđeni pregledi za zaposlene u Beogradu i Nišu, kojih ima oko 150, obave tokom jednog dana, ali i da zdravstvena ustanova ne bude udaljena više od 10 kilometara od sedišta „Srbijavoda“.
Prvi čovek „Srbijavoda“ se obavezao i da privatnom DZ „Vizim“ i laboratoriji „Bimedika“ u Beogradu, kao i Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika u Nišu, koji su pobedili na tenderu, za svakog zaposlenog platiti ugovorenu cenu za kompletan pregled, čak i ukoliko zaposleni ne obavi sve preglede sa spiska.
Činjenice
ŠTA SU PREGLEDALI
Pregledano je muškaraca u Beogradu 45 i Nišu 18
1) laboratorijske analize krvi i urina
2) kardiološki pregled sa EKG i ultrazvukom srca sa kolor doplerom
3) test fizičkog opterećenja sa mišljenjem kardiologa
4) spirometrija
5) ultrazvuk štitne žlezde
6) ultrazvučni pregled abdomena, urotrakta i prostate
7) internistički pregled
8) analiza rezultata pregleda sa zaključkom
Pregledano je žena u Beogradu 53 i Nišu 19
1) laboratorijske analize krvi i urina
2) kardiološki pregled sa EKG i ultrazvukom srca sa kolor doplerom
3) test fizičkog opterećenja
4) spirometrija
5) ultrazvuk štitne žlezde
6) ultrazvučni pregled abdoenma i urotrakta
7) internistički pregled
8) ginekološki pregled: ultrazvuk, kolposkopija, određivanje „čistoće“ VS, patološka Papanikolau analiza, manuelni pregled dojki
9) analiza rezultata pregleda sa zaključkom
Milan Perić, ekonomista
ONI TREBA DA PUNE BUDŽET
Milan Perić, ekonomista, ističe da je angažovanje privatnih zdravstvenih ustanova za potrebe službenika državnog preduzeća „Srbijavode“ čisto bahaćenje i rasipništvo.
Svim radnicima se svakog meseca uplaćuje obavezno zdravstveno osiguranje, a plaćanje pregleda u privatnim klinikama je zapravo dupli trošak. Trebalo bi da objasne šta to nedostaje državnom zdravstvenom sistemu kad se odlučuju za privatne klinike. Javna preduzeća treba da pune budžet, a ne da doprinose njegovim gubicima - objašnjava Perić.
Dom u Kulinama
I ONI SE PREGLEDAJU PRIVATNO!
Rasipništvo prvog čoveka „Srbijavoda“ nije, nažalost, usamljen slučaj.
Nedavno su i u Domu za smeštaj odraslih lica „Kulina“ potrošili čak 400.000 dinara na sistematski pregled 149 svojih zaposlenih, iako su svi osiguranici RFZO.
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica