Pored 300 dinara za upravnika, vlasnicima stanova nameće se globa za tekuće održavanje zgrade, koju propisuje opština i košta do 800 dinara

BEOGRAD - Pored plate za nametnutog profesionalnog upravnika, stanarima širom Srbije biće nametnut i novi trošak za tekuće i investiciono održavanje - čišćenje, krečenje, farbanje, zamenu sanitarija ili radijatora, koje će morati da odredi skupština stanara, predviđeno je Predlogom zakona o stanovanju, koji je u skupštinskoj proceduri.

Minimalni iznos tih troškova održavanja odrediće opština, a trenutno ova usluga za prosečan stan u Beogradu košta od 600 do 800 dinara. Naravno, i dalje će se plaćati usluga održavanja koju građanima zgrada pružaju gradska komunalna preduzeća.

Fond za čišćenje

Aleksandar Ribać, član Kluba predsednika kućnih saveta, potvrđuje za Kurir da će građani, osim plaćanja usluga gradskih preduzeća, imati dodatne troškove.
- Opština će propisati minimalni fond za održavanja zgrada na svojoj teritoriji, a onda će stanari odlučivati da li će davati više ili isto. Takođe, stanari mogu da plate i upravnika koga izaberu 100-200 dinara, iako nije nametnut - kaže Ribać za Kurir.

Da bi izbegli nametnutog profesionalnog upravnika, koji će ih koštati oko 300 dinara, stanari zgrada moraće da sarađuju, osnuju takozvanu stambenu zajednicu i na skupštini izaberu sami svog upravnika, koga ne moraju da plaćaju.

Naime, prema Predlogu zakona, vlasnici stanova činiće stambenu zajednicu koja će imati status pravnog lica, kao i skupštinu stambene zajednice. Svaki stan predstavlja jedan glas u skupštini i odluke se donose većinom glasova.

O odlukama o raspolaganju zajedničkim prostorijama zgrade, biranju upravnika i kreditnom zaduživanju skupština stambene zajednice odlučuje dvotrećinskom većinom od ukupnog broja glasova. Mandat upravnika traje četiri godine, a osoba koja želi da postane profesionalni upravnik mora imati najmanje četvorogodišnje srednje obrazovanje, moraće da položi ispit za profesionalnog upravnika, stekne licencu i upiše se u registar koji vodi Privredna komora Srbije.

Glas podstanara

Jedna od novina jeste i to što će pravo učešća u aktivnostima skupštine stanara imati svi članovi domaćinstva i podstanari, osim ukoliko im se izričito ne zabrani.

Prinudno iseljenje
KRŠENJE LJUDSKIH PRAVA

Organizacije za ljudska prava zabrinute su zbog toga što Predloga zakona nije usaglašen sa Međunarodnim paktom o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
- Nije propisano da se prinudna iseljenja mogu sprovoditi samo kada su iscrpljene sve druge mogućnosti, nije precizno definisan adekvatan alternativni smeštaj koji je država dužna da obezbedi, a nije obavezno i učešće građana u izboru tog smeštaja - tvrde ove organizacije.

Činjenice
NADLEŽNOSTI SKUPŠTINE STAMBENE ZAJEDNICE

bira i razrešava upravnika
bira profesionalnog upravnika
uzimanje kredita
program održavanja
fizičko-tehničko obezbeđežnje zgrade
izdavanje zajedničkih delova zgrade
usvajanje izveštaja o radu upravnika