Prognoze Aktuelna vlast žrtvovaće devizne rezerve da održi stabilan kurs barem do izbora, ali će posle njih domaća valuta početi da slabi, kao što je bilo i u ranijim izbornim ciklusima

BEOGRAD - Srpska valuta je od početka godine oslabila za jedan odsto, odnosno za 1,27 dinara, ali sagovornici Kurira veruju da će vlast iskoristiti sve adute, a ponajviše devizne rezerve centralne banke kako bi devizni kurs održali stabilnim barem do izbora.

Ova veštačka odbrana dinara će se, kako upozoravaju, građanima obiti o glavu odmah posle formiranja nove vlade, a na šta upućuje i praksa iz ranijih izbornih ciklusa. Tako je 2012. posle izbora u maju dinar ojačao 2,5 odsto (za 1,8 dinara) do kraja te godine, dok je 2014. nakon glasanja u martu evro ojačao čak četiri odsto (za pet dinara) do kraja te godine. Iz ovog šablona proizlazi da će posle glasanja ove godine, bilo ono u aprilu ili maju, evropska valuta započeti trend rasta, pa bi sa sadašnjih 122,92 dinara do kraja godine evro mogao da skoči na 125 ili čak 127 dinara!
izbori-ekonomija-uticaj-kurs-pad-dinara-slabljenje.jpg
Zorana Jevt 

Finansijski slom

Inače, otkad je Srpska napredna stranka zvanično stupila na vlast 2012. godine (27. jula), vrednost dinara u odnosu na evro oslabila je čak za 4,2 dinara.

Ekonomista Branko Dragaš objašnjava da bi država mogla da pribegne prodaji deviznih rezervi kako bi sačuvala vrednost dinara.
- Vladajućem režimu ne odgovara da dođe da znatnog pomeranja kursa jer bi to ugrozilo njihovu želju da nastave da vladaju. Moja prognoza je da Srbiju u budućnosti očekuje potpuni finansijski slom kada prestane da se zadužuje - uveren je Dragaš.

Privreda u opasnosti

Međutim, njegov kolega Ljubomir Madžar smatra da bi izbori mogli da imaju zanemarljivo mali uticaj, čime bi neznatno oslabili dinar.
- Izbori skreću društvenu i političku energiju na stranačka nadmetanja, za toliko manje ostaje energije, volje i spremnosti da se vodi računa o privredi. Kad se o privredi malo lošije vodi računa, ona slabije funkcioniše, i to bi moglo nepovoljno da se odrazi na neke makroekonomske agregate, između ostalog i na naš izvoz. Manji izvoz znači da je manja ponuda deviza, zbog čega bi one poskupele i time oslabile dinar prema evru - objašnjava Madžar.

Da vladajuća partija znatno utiče na kurs evra smatra i Aleksandar Stevanović, saradnik Centra za slobodno tržište.
- Kurs evra dosad se formirao s očekivanjem da će Srpska napredna stranka voditi Srbiju. Sam čin izbora neće uticati na valutu - izričit je Stevanović.

Komentar NBS na ovu temu očekujemo danas.