Najnoviji poreski namet uveden za dobitne tikete igrača u kladionicama ne postoji u čak 27 zemalja Evropske unije jer izjednačava dohodak sa dobitkom

BEOGRAD - U 27 zemalja EU ne oporezuju se dobici u kladionicama veći od 11.000 dinara, a osim toga, još jedan porez je nepotreban jer su u Srbiji građani previše oporezovani, i bez njega već plaćaju više od 800 poreskih i parafiskalnih opterećenja, nameta i taksi, izjavio je juče Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku.

Narodna skupština je nekoliko dana pred Novu godinu usvojila izmene Zakona o dohotku građana kojim se sa 20 odsto oporezuje svaki dobitak veći od 11.000 dinara.

Ministarstvo ćuti

Pod dobitkom se podrazumeva i ulog, pa može da se desi da kladioničar plati veći porez nego što mu je bio čist dobitak, a Ministarstvo finansija i dalje nema objašnjenje zašto ne naplaćuje porez na dobitak u kazinima i igrama na automatima.

Rajić kaže da država opet oporezuje građane i legalne kladionice koje plaćaju porez, a stalno zaboravlja one koji godinama ne plaćaju porez.
- Prosečna bruto zarada građana je 500 evra, kada od toga država uzme na ime poreza, doprinosa, ali i kroz PDV na robu u prodavnicama, na komunalije, akcize i slično, građanima ostane 180 evra, i to onima koji zarađuju legalno - navodi prvi čovek Mreže za poslovnu podršku.

On je istakao da država svakog meseca gubi najmanje milion evra jer nije regulisala onlajn igre.

Onlajn kockanje

- Onlajn kockanje je dozvoljeno, svako dete kod kuće može tome da pristupi, izloženo je tome, što se svuda zabranjuje. Tu leže prihodi, a država se time ne bavi - podsetio je Rajić i dodao da Ministarstvo finansija nema ni jedinstvenu softversku kontrolu kockarskih aparata, što takođe rade sve države.

(V. S.)