Na konkursu države za davanje statusa privremenog proizvođača struje subvencije idu firmama koje su se najbrže prijavile. Prva na listi je firma bivšeg ministra Gorana Novakovića, a učesnicima je omogućeno da naknadno dopune potrebnu dokumentaciju

BEOGRAD - Nijedna od kompanija koje su se prijavile na konkurs za sticanje statusa privremenog proizvođača struje iz vetroelektrana nije ispunila uslove za dobijanje subvencija države jer su predale nepotpunu dokumentaciju. Razlog tome je što Ministarstvo energetike prednost na konkursu daje onome ko se prvi prijavi, iako nema svu dokumentaciju!

Kvota od 500 MW

Zasad je prva na listi firma „Vind park Plandište“ (Wind Park Plandiste) bivšeg ministra Gorana Novakovića.Kvota od 500 megavata instalirane snage, koju će država otkupljivati po povlašćenoj ceni od 93 evra po megavat-času, nedovoljna je za sve zainteresovane kompanije. Resorno ministarstvo je odlučilo da prednost u prijavljivanju imaju oni koji su to uradili među prvima, čak iako nemaju svu dokumentaciju, jer imaju mogućnost da je naknadno dopune?!
- Kompanije koje su konkurisale za dobijanje kvota s povlašćenim statusom nisu dostavile potrebna dokumenta jer su se utrkivale ko će pre predati zahtev. Da li je nekome rečeno aplicirajte da ne izgubite kvotu pa ćemo vam omogućiti da kasnije dostavite potrebne papire, to niko ne može da dokaže. Država se ponaša u skladu sa izrekom „ko prvi devojci, njegova devojka“ i na taj način daje prednost onima koji su prvi podneli prijavu bez potrebne dokumentacije u odnosu na ozbiljne investitore koji su predali uredan zahtev - kaže izvor Kurira iz

Ministarstva energetike.

Razlog za ovakav karambol je nepostojanje pravne sigurnosti u proizvodnji električne energije iz vetroelektrana.
- Ne postoji mogućnost da investitor s državom potpiše ugovor o gradnji velikog vetroparka preko 10 MGW, a bez tog ugovora investitori ne mogu dobiti kredite da bi tu investiciju realizovali. Svuda u svetu je pravilo da postoji draft ugovora u kojem će se detaljno precizirati uslovi o otkupu struje proizvedene na ovaj način - kaže naš sagovornik.

„Dženeral elektrik“

Da je donošenje podzakonskih akata prvi korak da bi se investitori ohrabrili da ulažu u Srbiju, smatra i generalni direktor „Dženeral elektrika“ za jugoistočnu Evropu Gaetano Masara, koji tvrdi da će, ukoliko se regulativa za energiju iz vetra uskoro ne usvoji, biti ugroženo oko milijardu evra investicija.
- Prvenstveno mislimo na sporazum o otkupu struje, tipski ugovor između onih koji razvijaju projekte vetroparkova i otkupljivača električne energije, a u Srbiji je to EPS. Takođe, još nema uredbe o povlašćenom statusu proizvođača struje i uredbe o merama podsticaja - izjavio je Masara za Balkan grin enerdži njuz.

ŠTA TREBA DA SADRŽI ZAHTEV ZA POVLAŠĆENI STATUS

pravosnažnu građevinsku dozvolu

podatke o vrednosti investicije

bankarsku garanciju u iznosu od dva odsto vrednosti investicije

DOSADAŠNJA PRAKSA

Samo jedna vetroelektrana u Srbiji, u Tutinu, instalisane snage 500 kW, ima status povlašćenog proizvođača

Privremeni status povlašćenih proizvođača do 20. aprila ove godine dobilo je ukupno 10 vetroelektrana, ukupno instalisane snage 101,95 MW

Sedam zahteva za sticanje privremenog statusa povlašćenog proizvođača energije iz vetroelektrana trenutno razmatra Ministarstvo energetike

Država je obavezna da obezbedi 20 odsto energije iz obnovljivih izvora energije

Odgovori ministarstvo energetike
UPRAVNI POSTUPAK

U Ministarstvu rudarstva i energetike potvrđuju da su sve kompanije koje su se prijavile za dodelu statusa privremenog povlašćenog proizvođača energije iz vetra dostavile nepotpunu dokumentaciju, kao i da prednost imaju one koje su se prve prijavile.
- Reč je o upravnim postupcima koji se pokreću po zahtevu stranaka i koji se rešavaju prema redosledu njihovog podnošenja. To je princip i u drugim upravnim oblastima, npr. kod patenata, upisa u katastar nepokretnosti... U upravnom postupku stranka ne može da se odbije zbog neurednog zahteva, već mora da se pozove da otkloni nedostatke - kažu u ministarstvu i dodaju da su svim kompanijama zatražili da dopune dokumentaciju, osim „Elektravinds K-vindu“.










TAGOVI: