Slušaj vest

Skri­ni­ng za ra­no ot­kri­va­nje ra­ka plu­ća na­me­njen je svim Beo­gra­đa­ni­ma sta­ri­jim od 50 go­di­na, s vi­še od 30 go­di­na pu­ša­č­kog sta­ža, za­tim bi­v­šim pu­ša­či­ma ko­ji su pre­sta­li s pu­še­njem u po­sled­njih 15 go­di­na, oso­ba­ma s po­ro­di­č­nom isto­ri­jom ka­r­ci­no­ma plu­ća, kao i pa­ci­jen­ti­ma s hro­ni­č­nom op­stru­k­ti­v­nom bo­le­šću pluća.

Rak plu­ća je na­j­če­šći i na­j­smr­to­no­sni­ji ma­li­g­ni­tet, od ko­jeg go­di­šnje obo­li go­to­vo 7.000, a, na­ža­lost, umre vi­še od 5.000 oso­ba. U Sr­bi­ji u vi­še od 70 od­sto slu­ča­je­va ka­r­ci­no­ma plu­ća di­ja­g­nos­ti­ku­je se u uzna­pre­do­va­lim sta­di­ju­mi­ma (III i IV), ka­da su te­ra­pi­j­ske mo­gu­ć­nos­ti ogra­ni­če­ne i pro­g­no­za znat­no lo­ši­ja. Raz­go­va­ra­li smo s do­cen­tom dr Mi­hai­lom Stje­pa­no­vi­ćem, ru­ko­vo­dio­cem Kli­ni­ke za pu­l­mo­lo­gi­ju Uni­ve­r­zi­te­t­skog kli­ni­č­kog cen­tra Sr­bi­je.

Ko­li­ko je ka­r­ci­nom plu­ća ra­spros­tra­njen u Sr­bi­ji i ko­li­ki je, pre­ma na­j­no­vi­jim po­da­ci­ma, broj obo­le­lih go­di­šnje?

- Od ka­r­ci­no­ma plu­ća u Sr­bi­ji go­di­šnje obo­li go­to­vo 7.000 lju­di, što nas svr­sta­va me­đu pr­vih pet ze­ma­lja u Evro­pi po uče­sta­los­ti. Ka­r­ci­nom plu­ća je vo­de­ći uzrok smr­ti me­đu ma­li­g­nim obo­lje­nji­ma u Sr­bi­ji, s vi­še od 5.000 smr­t­nih slu­ča­je­va go­di­šnje. To zna­či da u na­šoj ze­mlji sva­kog da­na od ka­r­ci­no­ma plu­ća umre oko 14 oso­ba. Po­se­b­no je za­bri­nja­va­ju­će što se u Sr­bi­ji vi­še od 70 od­sto slu­ča­je­va ka­r­ci­no­ma plu­ća di­ja­g­nos­ti­ku­je u uzna­pre­do­va­lim sta­di­ju­mi­ma (III i IV), ka­da su te­ra­pi­j­ske mo­gu­ć­nos­ti ogra­ni­če­ne i pro­g­no­za znat­no lo­ši­ja. To di­re­k­t­no uti­če na sto­pu pe­to­go­di­šnjeg pre­ži­vlja­va­nja ko­ja je u na­šoj ze­mlji ispod evro­p­skog pro­se­ka i izno­si 10-15 od­sto. Upra­vo zbog ovih za­bri­nja­va­ju­ćih po­da­ta­ka, neo­p­hod­no je in­ten­zi­vi­ra­ti na­po­re na pre­ve­n­ci­ji, ra­nom ot­kri­va­nju i una­pre­đe­nju te­ra­pi­j­skih mo­gu­ć­nos­ti za pa­ci­jen­te s ka­r­ci­no­mom plu­ća u na­šoj ze­mlji.

shutterstock_2455801837.jpg
U Sr­bi­ji vi­še od 70 od­sto slu­ča­je­va ka­r­ci­no­ma plu­ća di­ja­g­nos­ti­ku­je se u uzna­pre­do­va­lim sta­di­ju­mi­ma Foto: Shutterstock

Ko­je gru­pe pa­ci­je­na­ta bi tre­ba­lo da se ja­ve na skri­ni­ng?

- Ka­da bi se bo­le­st ot­kri­la u ra­noj fa­zi, pe­to­go­di­šnja sto­pa pre­ži­vlja­va­nja mo­gla bi bi­ti i 70-80 od­sto. Za­to je ra­no ot­kri­va­nje, od­no­sno skri­ni­ng ka­r­ci­no­ma plu­ća, od pre­su­d­nog zna­ča­ja za uspe­šno le­če­nje i pre­ži­vlja­va­nje pa­ci­je­na­ta. Ra­no ot­kri­va­nje zai­sta spa­sa­va ži­vo­te. U okvi­ru pi­lot-pro­je­k­ta ko­ji od no­ve­m­bra pro­šle go­di­ne spro­vo­di Kli­ni­ka za pu­l­mo­lo­gi­ju Uni­ve­r­zi­te­t­skog kli­ni­č­kog cen­tra Sr­bi­je, skri­ni­ng za ra­no ot­kri­va­nje ra­ka plu­ća na­me­njen je svim Beo­gra­đa­ni­ma sta­ri­jim od 50 go­di­na, sa vi­še od 30 go­di­na pu­ša­č­kog sta­ža, za­tim bi­v­šim pu­ša­či­ma ko­ji su pre­sta­li s pu­še­njem u po­sled­njih 15 go­di­na, oso­ba­ma s po­ro­di­č­nom isto­ri­jom ka­r­ci­no­ma plu­ća, kao i pa­ci­jen­ti­ma s hro­ni­č­nom op­stru­k­ti­v­nom bo­le­šću plu­ća. Pre­gled je bez­bo­lan, ra­di se na nis­ko­do­znom ske­ne­ru i ni­je po­tre­ban uput, već se pre­gled za­ka­zu­je pu­tem te­le­fo­na 066 267 268, gde gra­đa­ni do­bi­ju svoj te­r­min.

Pi­lot-projekat - Skri­ni­ng za ra­no ot­kri­va­nje ra­ka pluća

Kli­ni­ka za pu­l­mo­lo­gi­ju Uni­ve­r­zi­te­t­skog kli­ni­č­kog cen­tra Sr­bi­je, u sa­ra­d­nji s Mi­ni­sta­r­stvom zdra­vlja Re­pu­bli­ke Sr­bi­je, od 7. no­ve­m­bra pro­šle go­di­ne spro­vo­di pi­lot-pro­je­kat skri­ni­n­ga za ra­no ot­kri­va­nje ra­ka plu­ća i do­sad je pre­gle­da­no oko 2.400 Beo­gra­đa­na, a kod vi­še od tri od­sto pre­gle­da­nih ot­kri­ve­ne su pro­me­ne ko­je im­po­nu­ju kao tu­mo­r­ske.

Ko­ji ti­po­vi ka­r­ci­no­ma plu­ća pos­to­je?

- Si­t­no­će­li­j­ski i ne­si­t­no­će­li­j­ski ka­r­ci­nom plu­ća pred­sta­vlja­ju dva glav­na ti­pa ma­li­g­nih tu­mo­ra plu­ća. Si­t­no­će­li­j­ski ka­r­ci­nom plu­ća či­ni 15-20 od­sto svih ka­r­ci­no­ma plu­ća u Sr­bi­ji, pred­sta­vlja izra­zi­to agre­si­van tu­mor i ka­ra­k­te­ri­še se br­zim ra­stom i sklo­no­šću ra­nom ši­re­nju, pr­ve­n­stve­no kod pu­ša­ča. Zbog svo­je agre­si­v­nos­ti, če­sto se ot­kri­va u uzna­pre­do­va­loj fa­zi. Ne­si­t­no­će­li­j­ski ka­r­ci­nom plu­ća je na­j­če­šći oblik i obu­hva­ta 80-85 od­sto svih ka­r­ci­no­ma plu­ća u Sr­bi­ji i sve­tu i na­j­če­šće ra­ste spo­ri­je i ka­sni­je me­ta­sta­zi­ra u od­no­su na si­t­no­će­li­j­ski oblik. Ne­si­t­no­će­li­j­ski ka­r­ci­nom plu­ća obu­hva­ta ne­ko­li­ko po­d­ti­po­va, od ko­jih sva­ki ima svo­je bio­lo­ške ka­ra­k­te­ri­sti­ke ko­je uti­ču na pro­g­no­zu i izbor te­ra­pi­je. Da­kle, osnov­na po­de­la ka­r­ci­no­ma plu­ća za­sni­va se na izgle­du i po­na­ša­nju tu­mo­r­skih će­li­ja, pri če­mu su si­t­no­će­li­j­ski i ne­si­t­no­će­li­j­ski ka­r­ci­nom dve na­j­va­žni­je ka­te­go­ri­je, a od ti­pa tu­mo­ra za­vi­si i pri­stup le­če­nju i pro­g­no­za bo­le­sti.

terapija-raka-shutterstock-1968794716.jpg
Imu­no­te­ra­pi­ja je do­ne­la zna­tan na­pre­dak u le­če­nju neo­pe­ra­ti­v­nog sta­di­ju­ma III ne­si­t­no­će­li­j­skog ka­r­ci­no­ma plu­ća Foto: Shutterstock

Zbog če­ga je sta­di­jum III ne­si­t­no­će­li­j­skog ka­r­ci­no­ma po­se­b­no iza­zo­van za le­če­nje?

- Ne­si­t­no­će­li­j­ski ka­r­ci­nom plu­ća de­li­mo na če­ti­ri sta­di­ju­ma bo­le­sti i sva­ki od njih ima svoj mo­da­li­tet le­če­nja. Sta­di­jum III ne­si­t­no­će­li­j­skog ka­r­ci­no­ma plu­ća pred­sta­vlja po­se­b­no ko­m­ple­k­snu bo­le­st, lo­kal­no uzna­pre­do­va­log ka­ra­k­te­ra s po­te­n­ci­ja­lom za si­ste­m­sko ši­re­nje. Op­ti­ma­lan pri­stup le­če­nju za­h­te­va koo­r­di­ni­sa­nu sa­ra­d­nju pu­l­mo­lo­ga, to­ra­kal­nog hi­ru­r­ga, ra­di­ja­cio­nog on­ko­lo­ga, me­di­kal­nog on­ko­lo­ga, pa­to­lo­ga i ra­dio­lo­ga - mu­l­ti­di­sci­pli­nar­nog ti­ma ko­ji za­jed­ni­č­kim odlu­ka­ma ima­ju in­di­vi­dua­li­zo­van pri­stup sva­kom pa­ci­jen­tu. Pre­ma svim vo­di­či­ma, s na­j­vi­šim ni­voom pre­po­ru­ka, stan­da­rd le­če­nja ovog sta­di­ju­ma ka­r­ci­no­ma plu­ća je imu­no­te­ra­pi­ja. Ta­č­ni­je, u pi­ta­nju je je­dan imu­no­te­ra­pi­j­ski re­žim ko­ji je odo­bren od stra­ne Evro­p­ske i Ame­ri­č­ke age­n­ci­je za le­ko­ve, kao i od stra­ne Age­n­ci­je za le­ko­ve i me­di­cin­ska sred­stva Sr­bi­je, me­đu­tim, na­ža­lost, tre­nu­t­no se ne na­la­zi na po­zi­ti­v­noj li­sti le­ko­va, ali je dos­tu­pan pre­ko čla­na 9, i tu je dr­ža­va iza­šla u su­sret ovoj gru­pi pa­ci­je­na­ta. U Sr­bi­ji bi oko 300 pa­ci­je­na­ta sa sta­di­ju­mom III bi­li kan­di­da­ti za le­če­nje ovim re­ži­mom, pa se na­da­mo da će ova te­ra­pi­ja u sko­ri­je vre­me bi­ti i na po­zi­ti­v­noj li­sti.

Ko­je su pred­nos­ti tog imu­no­te­ra­pi­j­skog re­ži­ma u ovom sta­di­ju­mu bo­le­sti, u po­re­đe­nju s tra­di­cio­nal­nim te­ra­pi­ja­ma?

- Imu­no­te­ra­pi­ja je do­ne­la zna­tan na­pre­dak u le­če­nju neo­pe­ra­ti­v­nog sta­di­ju­ma III ne­si­t­no­će­li­j­skog ka­r­ci­no­ma plu­ća, s ne­ko­li­ko klju­č­nih pred­nos­ti u od­no­su na tra­di­cio­nal­ne te­ra­pi­j­ske pri­stu­pe. To se pre sve­ga ogle­da u znat­nom pro­du­že­nju uku­p­nog pre­ži­vlja­va­nja pa­ci­je­na­ta, gde je po­lo­vi­na pa­ci­je­na­ta ži­vo pet go­di­na na­kon pri­me­ne te­ra­pi­je, što je go­to­vo tri pu­ta vi­še u od­no­su na pe­riod ka­da ova no­va imu­no­te­ra­pi­ja ni­je bi­la dos­tu­p­na.

hemoterapija shutterstock_2411954513.jpg
Si­t­no­će­li­j­ski tip ka­r­ci­no­ma plu­ća ka­ra­k­te­ri­še vi­so­ka ose­tlji­vost na ini­ci­jal­nu he­mio­te­ra­pi­ju i ra­dio­te­ra­pi­ju, sa sto­pom od­go­vo­ra 60-80 od­sto Foto: Shutterstock

Ko­je su spe­ci­fi­č­nos­ti si­t­no­će­li­j­skog ka­r­ci­no­ma plu­ća?

- Si­t­no­će­li­j­ski tip ka­r­ci­no­ma plu­ća pred­sta­vlja agre­si­v­nu fo­r­mu bo­le­sti. Ia­ko ovaj tip ka­ra­k­te­ri­še vi­so­ka ose­tlji­vost na ini­ci­jal­nu he­mio­te­ra­pi­ju i ra­dio­te­ra­pi­ju, sa sto­pom od­go­vo­ra 60-80 od­sto, go­to­vo je nei­zbe­žno da se bo­le­st vra­ti, i to obi­č­no unu­tar go­di­nu da­na. Na­ža­lost, ta re­ci­di­vi­ra­ju­ća bo­le­st je če­sto re­zi­sten­t­na na da­lje le­če­nje. Si­t­no­će­li­j­ski ka­r­ci­nom plu­ća se de­li na ogra­ni­če­nu i pro­ši­re­nu bo­le­st i stan­da­rd le­če­nja je he­mio­te­ra­pi­ja i ra­dio­te­ra­pi­ja u na­šoj ze­mlji. U sve­t­skim vo­di­či­ma za ovaj tip tu­mo­ra je uklju­če­na i imu­no­te­ra­pi­ja ko­ja je do­ve­la do po­bo­lj­ša­nja pre­ži­vlja­va­nja. U Sr­bi­ji je pro­ce­na da ima oko 500 pa­ci­je­na­ta ko­ji bi bi­li kan­di­da­ti da do­bi­ju imu­no­te­ra­pi­ju ko­ja za­sad, na­ža­lost, ni­je na po­zi­ti­v­noj li­sti, ali se na­dam da će u sko­ri­joj bu­du­ć­nos­ti, od­no­sno ove go­di­ne, bi­ti. Pre­ko 95 od­sto pa­ci­je­na­ta sa si­t­no­će­li­j­skim ka­r­ci­no­mom plu­ća su ak­ti­v­ni pu­ša­či ili bi­v­ši pu­ša­či s du­gom isto­ri­jom pu­še­nja. Ri­zik je di­re­k­t­no pro­por­cio­na­lan in­ten­zi­te­tu i du­ži­ni pu­ša­č­kog sta­ža.

Ko­je ino­va­ti­v­ne te­ra­pi­je su tre­nu­t­no dos­tu­p­ne, a ko­je ne­dos­ta­ju na li­sti le­ko­va?

- Ka­da go­vo­ri­mo o ino­va­ti­v­nim te­ra­pi­ja­ma za ka­r­ci­nom plu­ća u Sr­bi­ji, si­tua­ci­ja je di­na­mi­č­na, u po­sled­njih ne­ko­li­ko go­di­na ima­mo na­pre­dak u dos­tu­p­nos­ti ino­va­ti­v­nih le­ko­va za na­še pa­ci­jen­te, što je­ste ve­li­ki po­mak. Na­j­ve­ći na­pre­dak u dos­tu­p­nos­ti ino­va­ti­v­nih le­ko­va je na­pra­vljen za me­ta­stat­ski sta­di­jum bo­le­sti. Me­đu­tim, tre­nu­t­no na­j­ve­ći iza­zov u ne­dos­tu­p­nos­ti ino­va­ti­v­nih le­ko­va je­ste u okvi­ru po­me­nu­tih ti­po­va ka­r­ci­no­ma plu­ća - sta­di­ju­ma III ne­si­t­no­će­li­j­skog ka­r­ci­no­ma plu­ća, kao i si­t­no­će­li­j­skog ka­r­ci­no­ma plu­ća.

Imu­no­te­ra­pi­je s ra­dio­te­ra­pi­jom pro­du­ža­va­ju život

Si­ste­m­ski efe­kat imu­no­te­ra­pi­je omo­gu­ća­va bo­lju kon­tro­lu mi­kro­me­ta­sta­za ko­je ni­su vi­dlji­ve stan­da­r­d­nim di­ja­g­nos­ti­č­kim me­to­da­ma, a če­sto su pri­su­t­ne kod pa­ci­je­na­ta sa sta­di­ju­mom III ne­si­t­no­će­li­j­skog ka­r­ci­no­ma. Udru­že­no da­va­nje imu­no­te­ra­pi­je s ra­dio­te­ra­pi­jom pro­du­ža­va ži­vot pa­ci­jen­ti­ma i po­bo­lj­ša­va is­ho­de le­če­nja.

NOVI VIZUAL Web kaj teksta.jpg
Prevencija kao garancija Foto: Prevencija kao garancija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Devet simptoma raka pluća: Neki od njih su potpuno atipični i to često otežava dijagnozu ove opake bolesti