Predstavljena knjiga prof. dr Nebojše Marića: Sve o minimalno invazivnoj hirurškoj metodi VATS za uspešnije lečenje bolesti i karcinoma pluća
Pukovnik prof. dr Nebojša Marić, načelnik Odeljenja za grudnu hirurgiju Vojno medicinske akademije predstavio je sinoć u Domu vojske Srbije svoju knjigu "Video-asistirana torakoskopsksa hirurgija (VATS)" koja je rezultat višedecenijske prakse i iskustva prof. dr Marića u oblasti primene minimalno invazivnih hirurških metoda.
Profesor dr Marić, specijalista grudne hirurgije, pored izuzetne karijere u oblasti grudne hirurgije i tehnika operativnog lečenja, po kojima je prepoznat i preko granica našeg zemlje, nastavnik je na Medicinskom fakultetu Vojnomedicinske akademije Univerziteta odbrane. Među prvima je u Srbiji izveo uniportalnu VATS operaciju, revolucionarnu hiruršku tehniku koja omogućava da se tumori pluća, pa čak i celo plućno krilo, odstrane kroz rez od samo tri centimetra, bez otvaranja grudnog koša.
Kako je profesor dr Marić na predstavljanju knjige istakao, ideja vodilja je bila da kroz retrospektivu njegovog iskustva budu prenesene jasne poruke pre svega studentima i mlađim kolegama na ono što je vredno pažnje, a što im može pomoći da izbegnu što više burna i bolna iskustva kakva su u ovom poslu neminovna.
- Ideja kojom se vodim je da ovo bude samo početak stvaranja kompletnog medicinskog grudnohirurškog udžbenika. Proces učenja nikada ne sme stati jer ni život nikada ne prestaje da nas uči. Zato i ovaj udžbenik nema kraj, već nastavak sledi.
Profesor Marić u razgovoru za Zdravlje Kurir objasio je koliki značaj će ova knjiga imati na polju pulmologije, kao i za njegove mlađe kolege, a sa druge strane, šta ova tehnika znači za pacijente.
- Ova tehnika za pacijente znači puno, zato što na najmanje agresivan način doprinosi da se uspešno leče bolesti i karcinomi pluća kada su otkriveni u ranom stadiju. Klinika za pulmologiju Kliničkog centra Srbije od ove godine radi ozbiljan skrining za otkrivanje karcinoma u ranoj fazi, a u planu je da se to radi i na Vojno-medicinskoj akademiji. Ovo je nešto što u suštini, postaje deo uobičajene i redovne prakse kojim se bave grudni hiruzi i u Srbiji, a naravno i u svim grudno-hiruškim jedinicama koje funkcionišu, na VMA naročito. Praktično mi 70-80 odsto naših operativnih procedura izvodimo na taj način. Ovo je pomoćni udžbenik, ali koji pokazuje jasne smernice da i ljudima koji nisu iz te grane medicine mogu potpuno jasno i stilski kolorizovano da prepoznaju kako to izgleda, kako doprinosi boljitku pacijenata, a i da u budućnosti srpske medicine studentima i mladim specijalizantima i specijalistima pomogne da vide da li uopšte time mogu da se bave i da li to može da ih privuče.
Profesor Marić je ovu tehniku usavršavao i u Šangaju.
- Bio sam na usavršavanju u najvećoj pulmološkoj bolnici u Šangaju. Nakon toga i mnoge moje kolege su posećivale tu ustanovu i praktično smo ostvarali sa njima izuzetnu saradnju. Kada se nalazite u takvoj jednoj zemlji, Šangaj ima 23-24 miliona ljudi, u jednoj bolnici koja ima veliki broj pacijenata na dnevnom nivou, a samim tim i na godišnjem, to je ono što doprinosi da vi za kraće vreme stičete kvalitetno iskustvo u medicinskoj delatnosti koje posle možete preneti u jednu mnogo manju sredinu kakva je naša. To je neprocenjivo u smislu sticanja brzine iskustva.
Profesor dr Vojkan Stanić bio je mentor prof. dr Marića, koji ga je kako kaže naš sagovornik, naučio razmišljanju i praktičnoj primeni naučenog, što je u hirurgiji najznačajnije.
- Ako ne poštujete svoju istoriju, ne možete se nadati da ne ponavljate greške u budućnosti. Ja sam vrlo zahvalan svojim profesorima, pre svega mom mentoru prof. dr Vojkanu Staniću, koji je doajen grudne hirurgije u srpskoj medicini i koji me je učio izuzetnim principima i načinu razmišljanja. Tada nije toliko bila aktuelna minimalno invazivna hirurgija, ali kako se razvijala, svi ti principi pravilnog grudno-hirurško razmišljanja mogu da se prenesu u svaku oblast. I onda je to ono osnovno što bude kao postulat kako se posle toga ponašati. Ja sam srećan i ubeđen sam da će generacije koje dolaze iza nas biti još bolje i bolje, jer će uspeti da implementiraju sve te aspekte u svojoj delatnosti.
Ova knjiga i ovo delo od izuzetnog je značaja za pulmologe.
- Kod nas se trenutno sprovodi program skrininga za rano otkrivanje karcinoma pluća, tako da će ova knjiga svakako doprineti lečenju pacijenata kod kojih otkrivamo promene koje su male i koje su za ovaj vid hirurške tehnike - rekao je doc. dr Mihajlo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKCS.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa