Slušaj vest

Mnogi znaju kako da pretražuju simptome na internetu, zamišljajući najgore moguće scenarije i postavljajući sopstvene dijagnoze. Ali je podjednako lako primetiti blagi simptom i uveriti se da nije ništa ozbiljno, posebno ako se osećate zdravo i dobro. Upravo se to dogodilo Kristal, kojoj je 2022. godine dijagnostikovan rak debelog creva. Tek nakon godina ignorisanja znakova, konačno je potražila pomoć.

U intervjuu za časopis „The Patient Story“, rekla je da je počela da primećuje krv u stolici još 2012. godine. To je trajalo punu deceniju pre nego što joj je dijagnostikovan rak.

- Krvarenje bi trajalo po nekoliko dana. I kada sam to pretraživala na mreži, pronašla sam sve moguće uzroke, od hemoroida do raka. Bilo je toliko stvari koje su mogle da se dese, i pomislila sam u sebi: "Ne može biti rak, moraju biti hemoroidi ili nešto slično" - kaže Kristal. 

Krv bi nestala posle nekoliko dana, i ona bi jednostavno sve to zaboravila. 

Međutim, nekoliko godina kasnije otišla je kod svog lekara koji joj je zakazao kolonoskopiju, koja se preporučuje osobama srednjih i starijih godina kao preventivna mera protiv raka. Ali nakon što se razbolela pripremajući se za kolonoskopiju, Kristal nije obavila pregled.

- Nisam zakazala novi pregled. Nisam se vratila kod lekara. I tokom godina je postalo lakše ignorisati sve to.

Kada antibiotici više nisu pomagali, urađen joj je CT skener

Krv u stolici bi se periodično vraćala, a zatim ponovo nestajala, dajući joj lažni osećaj sigurnosti. Godine 2022, počela je da oseća jake bolove u donjem delu stomaka.

- Bilo je kao menstrualni bol, ali mnogo gore - opisuje ona.

Otišla je na hitnu pomoć, ali kada je bol prestao, vratila se kući.

rak-debelog-creva-pregeld-kod-lekara-shutterstock-2164557429.jpg
Nakon dodatnih testova i konačno kolonoskopije, dijagnostikovan joj je rak debelog creva Foto: Shutterstock

Očekuje se da će rak debelog creva postati broj jedan uzrok smrti od raka kod ljudi mlađih od 55 godina do kraja decenije.

Urin je imao grozan miris

Zatim su se pojavile česte i čudne infekcije urinarnog trakta. Njen urin je imao „strašan miris“. Dobila je antibiotike, ali su se infekcije vraćale svakih nekoliko nedelja, tokom dva do tri meseca.

Kada antibiotici više nisu pomagali, urađen joj jeCT skener, a lekari su odmah zatražili dodatne testove. Otkrili su da joj nešto pritiska bešiku. Nakon dodatnih testova i konačno kolonoskopije, dijagnostikovan joj je rak debelog creva.Prošla je kroz nekoliko operacija, hemoterapiju i na kraju je izgubila bešiku.

Uprkos svemu, kaže da ju je iskustvo naučilo koliko je važno da dozvoli drugima da budu tu za kada su joj najpotrebniji.

- To je jedina stvar koja mi je pomogla da prebrodim sve to - ističe Kristal.

Izvor: Thepatientstory.com/Zdravlje.Kurir.rs

Simptomi raka debelog creva na koje posebno upozoravaju lekari: Ako ih primetite odmah se javite lekaru

NOVI VIZUAL Web kaj teksta.jpg
Prevencija kao garancija Foto: Prevencija kao garancija