Analizom daha moguće je otkriti smrtonosnu bolest pluća: Naučnici napravili uređaj koji bi mogao postati jeftin, neinvazivan skrining
Ultraosetljivi monitori će jednog dana moći rutinski da detektuju rak pluća putem daha. Testiranja sa prototipom uređaja pokazala su da on može precizno razlikovati osam zdravih osoba od pet osoba sa rakom pluća.
Uređaj, koji je napravio tim predvođen istraživačima sa Univerziteta Džeđiang u Kini, traži jedinjenje izopren (organski spoj koji se koristi kao osnovna jedinica u sintetičkoj proizvodnji mnogih prirodnih i sintetičkih polimera). Niži nivoi izoprena su identifikovani kao potencijalni indikator raka pluća, ali to je mali pomak koji je veoma teško izmeriti.
Sada imamo tehnologiju da to uradimo – barem u formi dokaza koncepta. Kao i kod većine karcinoma, što se rak pluća ranije otkrije, veće su šanse za njegovo efikasno lečenje – i tu postoji potencijal za jednostavan, pristupačan, brz i neinvazivan način provere bolesti.
Studija je otkrila kako dah ukazuje na rak
- Naš rad ne samo da pruža proboj u jeftinom, neinvazivnom skriningu raka kroz analizu daha, već i unapređuje racionalan dizajn najsavremenijih materijala za detekciju gasa - pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Da bi postigli potrebnu osetljivost u svom monitoru daha, istraživači su koristili nanopahuljice napravljene od kombinacije platine, indijuma, nikla i kiseonika.
Kako izopren udara u nanopahuljice, oslobađanje elektrona se pokreće na način koji se može izmeriti.
Krajnji rezultat je bio senzor koji je mogao da detektuje nivoe izoprena od čak 2 ppb (delova na milijardu) – značajno poboljšanje postojeće tehnologije.
Od 13 testiranih ljudi, pet sa rakom je imalo nivo izoprena niži od 40 ppb u dahu, dok je u zdravoj grupi od osam ljudi taj nivo bio preko 60 ppb.
Nanopahuljice mogu prepoznati izopren u dahu
U laboratorijskim testovima pokazalo se da nanopahuljice mogu posebno da identifikuju izopren među drugim hemikalijama.
Takođe mogu da rade u uslovima sa većom vlažnošću, što je neophodno za monitor daha. Međutim, čak i istraživači priznaju da je još dug put do toga.
- Ciljajući se na značajno tržište dijagnoze raka pluća, buduća komercijalizacija tehnologije zahteva kontinuirano istraživanje senzornih materijala, tačan odnos između izoprena daha i raka pluća, algoritame za analizu podataka i tehnike integracije sa prenosivim uređajima - pišu istraživači.
Oštećenje koje je naneo rak pluća utiče na neke od ključnih metaboličkih procesa u telu, a smatra se da te promene na neki način utiču na izopren na način koji može otkriti prisustvo bolesti.
Rak pluća je vodeći uzrok smrti od raka širom sveta, uglavnom zbog pušenja i odgovoran je za oko 1,8 miliona smrtnih slučajeva u 2020. To je takođe jedan od karcinoma koji se često otkriva u kasnoj fazi, kada su tretmani manje efikasni, čineći studije ovog tipa posebno hitnim.
- Kontinuirano istraživanje o odnosu između nivoa izoprena u dahu i raka pluća, kao io različitim faktorima uticaja (na primer, starost, zdravstveni status), može pomoći da se poboljša i dalje komercijalizuje tehnologija - pišu istraživači.
Prenela: N.R.
Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs
PROJEKAT ''JADAR'' VAŽAN NA GLOBALNOM NIVOU: Prof. dr Simonović zaključio: ''Priče o zagađivanju voda je potpuna besmislica!''