Možete li da pretpostavite ko je evropski lider u organskoj proizvodnji, ali i šta je to „dan prekoračenja“? (VIDEO)
Organska proizvodnja ima veliki potencijal, ali nije pohvalno to što je samo 0,6 odsto poljoprivrednog zemljišta pod organskom proizvodnjom. Važno je, međutim, da mnogi mladi iz gradova odlaze u selo, gde se bave organskom proizvodnjom, o čemu je, između ostalog, govorila gošća sedmog podkasta u trećoj sezoni Zasadi drvo Ivana Simić, generalna sekretarka Nacionalne asocijacije „Serbia organica“.
– Nažalost, to je tačno. S druge strane, lider u organskoj proizvodnji je definitivno Austrija, koja ima 26 odsto površina pod organskom proizvodnjom, sa nekih 22 odsto sledi Estonija, koja je u znatno kraćem periodu napravila bum – navodi Simićeva.
Naša sagovornica daje savete i kako da prepoznate organsku hranu.
– Kada vidite proizvod s markicom – nacionalnim logom, možete da budete sigurni da je proizvod nastao u skladu s načelima organske proizvodnje i da se radi o sertifikovanom proizvodu – kaže ona.
U ovom informativnom podkastu Simićeva otkriva i kako organska hrana utiče na zdravlje i zašto su pesticidi toliko opasni.
– Ono što je zabrinjavajuće jeste da je samo u periodu od 1990. do 2015. godine za 80 odsto u svetu porasla proizvodnja pesticida. U svetu na godišnjem nivou imamo oko 380 miliona slučajeva trovanja pesticidima. Oko četiri miliona tona pesticida godišnje se potroši na svetskom nivou. Ove brojke su obeshrabrujuće – zato je cilj Evropske komisije da se do 2030. godine za 50 odsto smanji upotreba pesticida, čime bi se smanjili i rizici koji su povezani sa upotrebom pesticida – ističe ona, dodajući da su upravo deca najrizičnija kategorija kada je reč o pesticidima.
Ona ističe da su podsticaji za organsku proizvodnju znatno narasli – u poslednje dve godine ti podsticaji su uvećani za 550 odsto u odnosu na konvencionalne proizvođače.
– Za mlade postoji i dodatna mera, za mlade ljude do 40 godina. Konkretno, ako želite da kupite neku mašinu, vaše učešće je samo 25 odsto, a ostatak daje država – kaže naša sagovornica.
Ukoliko želite, audio podkast možete poslušati OVDE.
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara