Slušaj vest

To je izazvalo rast prinosa na američke državne obveznice.

Indeks dolara, koji meri vrednost američkog dolara u odnosu na šest glavnih svetskih valuta, pao je prošle nedelje za 1,9 odsto, na 99,10 poena.

Kurs evra je porastao za 1,7 odsto, na 1,1360 dolara.

Američka valuta je oslabila i u odnosu na japansku, za 2,1 odsto, pa je njena cena potonula na 142,55 jena.

Dolar je pod pritiskom otkako je pre deset dana agencija Mudis snizila američki kreditni rejting sa Aaa na Aa1 zbog velikog deficita saveznog budžeta, visokih troškova finansiranja i planiranog smanjenja poreza.

Javni dug SAD iznosi oko 36,2 biliona dolara i mogao bi da se poveća za dodatnih 3,8 biliona dolara u narednih deset godina, jer predsednik SAD Donald Tramp namerava da smanji poreze.

Zbog toga su prinosi na američke državne obveznice značajno porasli, što znači da vlada mora da se zadužuje po višoj ceni.

Smanjenje poreza bi verovatno stimulisalo potrošnju i podržalo ekonomski rast, ali s druge strane, javni dug bi se povećao ako se državna potrošnja ne smanji.

Pritisak na dolar se pojačao u petak, kada je Tramp ponovo uzdrmao tržišta preteći Evropskoj uniji carinama od 50 odsto od 1. juna jer nije zadovoljan kako napreduju trgovinski pregovori između SAD i EU.

BiznisKurir/CNBC