EVROPA OSTAJE BEZ SITNIŠA? Nemačka i druge zemlje planiraju da ukinu kovanice niske vrednosti
Mnoge zemlje su do sada ukinule kovanice niskih apoena.
Može li i Nemačka, čiji građani mnogo vole gotovinu, da sledi taj primer i ukine najmanje kovanice? Nekim zemljama evrozone to je uspelo.
Neke ljubavi idu samo do neke granice. A nemačka ljubavna veza s gotovinom mogla bi da budu stavljena na probu preko kovanica evra od jednog i dva centa. Ideja o ukidanju tih kovanica odavno je prisuitna, a postaje i sve popularnija. Nedavno je pronašla i zagovornike na visokom nivou, u grupi povezanoj s Bundesbankom, centralnom bankom Nemačke.
To se događa neposredno nakon što je američki predsednik Donald Tramp potpisao izvršnu naredbu kojom pokušava da prisili američku kovnicu novca da prestane da kuje penije.
Šta je odjednom tako loše sa sitnišem? Zar nema svako kod kuće teglu punu „sitniša“?
Šta stoji iza ideje o ukidanju sitnog novca?
Upravo te tegle s novčićima jedan su od problema. Centralne banke već dugo se žale da i dalje kuju kovanice niske denominacije, koje se međutim ne vraćaju u opticaj, jer ih ljudi uzimaju kao kusur, ali ih aktivno ne troše. Ili se negde zagube, ili se gomilaju kod kuće. A to znači da su u suštini izašle iz opticaja.
Kao posledica toga, Evropska unija onda dalje kuje sve nove i nove kovanice. Prema Evropskoj centralnoj banci (ECB), sada je u opticaju 40,1 milijarda kovanica od jednog centa i oko 31,4 milijarde kovanica evra od dva centa.
Novi podsticaj u Nemačkoj za ukidanje kovanica niske denominacije došao je od Nacionalnog foruma za gotovinu.
Nacionalni forum za gotovinu je grupa koju podržava nemačka centralna Bundesbanka, a fokusira se na održavanje dostupnosti i prihvatanja gotovine kao univerzalnog sredstva plaćanja.
Kada je reč o kovanicama od jednog i dva centa, grupa je došla do zaključka da one nisu potrebne. Insistiranju na tačnom iznosu vraćenog novca prilikom kupovine suprotstavljeni su neki drugi faktori, poput uštede troškova, efikasnosti, pa čak i smanjenog uticaja na okolinu zbog izbegavanja kovanja i cirkulacije kovanica.
Grupa poziva Ministarstvo finansija da se „zalaže za i da ubrza uvođenje obavezujućeg zakonskog pravila ’zaokruživanja’ u Nemačkoj“, navodi se u njihovom saopštenju za javnost.
Šta je pravilo prilikom zaokruživanja gotovine?
- Argument za zadržavanje kovanica male denominacije je ’savršenstvo računovodstva’ - kaže Džes Si Kraft, pomoćni kustos u Američkom numizmatičkom društvu, organizaciji posvećenoj proučavanju kovanica i novca.
- S obzirom na to da većina zemalja u svetu koristi decimalni sistem koji ide sve do jedne stotine određene jedinice, ima smisla baratati kovanicama koje daju podlogu tom iznosu - kaže Kraft za DW.
Ali, nemački Nacionalni forum za gotovinu ne traži brisanje koncepta kovanica od jednog i dva centa, nego samo uklanjanje fizičkih kovanica iz opticaja prilikom plaćanja gotovinom.
biznis.kurir.rs/DW
NAŠA ZEMLJA PRVA U EVROPI PO PROIZVODNJI OVOG VOĆA! Zasadi se prostiru na preko 70.000 hektara, a poznata je po ovoj upotrebi! "Održavamo tradiciju!" (FOTO)