DA LI SE ISPLATI ISKLJUČIVATI OVAJ UREĐAJ? Ako ga iznenada ugasite, to može mnogo da vas košta - Ovo je način kako pravilno postupiti
S vremenom, televizori mogu potrošiti mnogo električne energije. Kako bi smanjili vlastitu potrošnju, mnogi ljudi izvlače kabl televizora iz utičnice. Međutim, koliko je to korisno i da li je loše za uređaj? Visoke cene električne energije sve više opterećuju domaćinstva u Nemačkoj. Mnogima je stoga važno da štede električnu energiju, ne samo iz ekoloških, već pre svega iz finansijskih razloga.
Jednostavan način smanjenja potrošnje energije je, na primer, potpuno isključivanje kućanskih i električnih uređaja koji se ne koriste tokom noći iz struje, na primer, izvlačenjem utičnice ili prekidom napajanja razdelnikom. Ali, da li ćete i koliko uštedeti gašenjem televizora, u velikoj meri zavisi od starosti i modela uređaja.
Štedite struju i novac: Isplati li se uvek potpuno isključiti televizor?
Nije nužno svaki put potpuno isključiti televizor iz struje. U stvari, potrošnja energije u stanju mirovanja na modernim televizorima toliko je niska da se u mnogim slučajevima finansijski ne isplati ručno ga isključiti.
Za to su, između ostalog, zaslužni propisi EU iz 2013. i 2023. godine, koji nalažu da televizori u stanju mirovanja mogu trošiti maksimalno 0,5 vata. Međutim, ova uredba ne utiče na uređaje koji su povezani sa mrežom, kao što su pametni zvučnici, set-top box uređaji ili igraće konzole. Za ove uređaje nije postavljena gornja granica potrošnje. Zbog toga se može isplatiti isključiti takve uređaje kada se ne koriste aktivno.
Studija Stiftung Warentest sa više od 370 testiranih uređaja takođe je potvrdila da moderni televizori troše samo malo energije u stanju mirovanja. U njihovim testovima, potrošnja različitih modela, u zavisnosti od podešavanja, bila je između 0,3 i 2,4 vata.
Uglavnom je takozvana funkcija "Wake on LAN" (WoL) uzrokovala povećanu potrošnju energije na nekim uređajima. To je funkcija koja omogućava računarima, pametnim telefonima itd. na zajedničkoj mreži da uključe televizor.
Sa konvencionalnim uređajem (0,5 vata u standby režimu) koji je u standbaj režimu 20 sati dnevno, uz trenutnu cenu električne energije od 35,86 centi po kilovatsatu (kWh), godišnja potrošnja energije biće 3,65 kWh. To odgovara dodatnim godišnjim troškovima od oko 1,20 evra.
Mnogo je smislenije smanjiti potrošnju energije prilikom gledanja televizije putem odgovarajućih podešavanja. Kada su uključeni, televizori imaju izlaznu snagu do 100 W. Uz tri sata gledanja televizije dnevno i godišnju potrošnju od 109,5 kWh, aktivna televizija koštaće vas oko 38 evra godišnje.
Ako ipak želite da isključite televizor iz struje, obavezno obratite pažnju na model vašeg televizora i način na koji ćete ga isključiti iz struje. Tehnologija koja stoji iza mnogih modernih uređaja je osetljiva, a iznenadni prekid napajanja može uzrokovati više štete nego što mislite.
Zašto je iznenadno gašenje loše za TV?
Moderni televizori nisu samo jednostavna potrošačka elektronika, već tehnološki složeni uređaji koji su opremljeni osetljivim komponentama i sklopovima. Iznenadno isključivanje iz utičnice može nepotrebno opteretiti te komponente i čak im skratiti vek trajanja.
Pored toga, mnogi televizori redovno dolaze sa ažuriranjima u stanju pripravnosti. Ako se napajanje prekine dok je uređaj u tom stanju, mogu nastati problemi sa softverom koji mogu biti teško rešivi.
biznis.kurir.rs/Fenix magazin
Jelke dobile novi život!