Slušaj vest

Prevara se dogodila u decembru 2024. godine, kada je firma iz Garešnice putem elektronske pošte primila obaveštenje o promeni banke i broja računa firme sa sedištem u Italiji, s kojom posluju već 30-ak godina.

U lažnom mejl obaveštenju, firma iz Garešnice je "upućena" da uplate za isporučenu robu vrše na novi račun, što su i učinili u dva navrata, uplaćujući više od 16.000 evra za isporučenu robu. Naknadno, u telefonskom kontaktu s predstavnikom firme iz Italije, shvatili su da nije bilo promene računa i da je reč o prevari, saopštila je bjelovarsko-bilogorska Policijska uprava.

Firma iz Garešnice podnela je prijavu za štetu. Sledeće je sprovođenje kriminalističkog istraživanja kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja, dodaju iz policije.

Obaveštenje o promeni bankovnih podataka potrebno je potvrditi kroz postojeće kanale komunikacije.

Iz MUP-a su ponovo pozvali građane na oprez i dali nekoliko saveta za prevenciju poslovnih prevara.

Svako obaveštenje o promeni bankovnih podataka potrebno je potvrditi kroz postojeće, već potvrđene kanale komunikacije sa poslovnim partnerima.

shutterstock-2364886643.jpg
Foto: Shutterstock

Firma bi takođe trebalo da ima jasno definisane korake za proveru verodostojnosti takvih zahteva, kao što su ovlašćene osobe za komunikaciju o finansijskim pitanjima, ističe policija.

Posebno je važno, dodaju, redovno edukovati zaposlene kako bi znali da prepoznaju sumnjive zahteve i razumeli važnost sprovođenja dodatnih provera, čak i kada se komunikacija čini autentičnom.

Kod većih novčanih transakcija, preporučuje se uvođenje dodatnih sigurnosnih mera, poput direktnog telefonskog kontakta sa pouzdanom osobom u partnerskoj firmi pre izvršenja uplate.

Provera kroz više različitih komunikacijskih kanala može značajno smanjiti rizik od prevare, naglašavaju iz policije.

BiznisKurir/Fenix-magazin