Klaničari sa područja Niša i okolnih mesta po nižim cenama u odnosu na prethodni period otkupljivali su tovne bikove simentalske rase težih od 500 kilograma, a dominirao je iznos od 340 din/kg. U sedmici za nama je evidentiran pad otkupne cene tovne junadi težih od 480 kilograma u klanicama na području mačvanskog regiona, jer se otkup najčešće odvijao po ceni od 350 din/kg, prenosi STIPS.

Otkupna cena teladi SM rase bila je viša u sedmici za nama u klanicama na području šumadijskog regiona, jer je dominirao iznos od 830 din/kg. Otkupna cena krava za klanje bila je 250 din/kg. U klanicama na području braničevskog regiona protekle je sedmice evidentiran rast otkupne cene krava za klanje SM rase, a dominirao je iznos od 220 din/kg. U klanicama moravičkog regiona, dominantna otkupna cena muške teladi SM rase iznosila je 725 din/kg, dok je kod ženskih grla dominirao iznos od 700 din/kg. Za otkupljenu tovnu junad težu od 480 kilograma plaćali su 340 din/kg, a tovne bikove teže od 500 kilograma 350 din/kg.

975493_krava-krave_ff.jpg
Shutterstock 

Tovne svinje skuplje u Kragujevcu

Cena tovnih svinja težih od 120 kilograma bila je viša u periodu od 14. do 20. oktobra na pijaci žive stoke u Kragujevcu, jer se prodaja odvijala po dominantnoj ceni od 230 din/kg. Otkupna cena prasadi težine od 16 do 25 kilograma, bila je viša u klanicama na području mačvanskog regiona, gde je dominirao iznos od 400 din/kg. Za razliku od njih, niža je bila otkupna cena tovnih svinja u katergoriji od 80 do 120 kilograma, a otkupljivane su po ceni od 180 din/kg.

Pad prodajne cene prasadi, težine od 16 do 25 kilograma, evidentiran je na pijaci žive stoke u Kraljevu. Dominirao je iznos od 280 din/kg. Mogle su se pazariti obe kategorije tovnih svinja i krmače za klanje, a cene su bile na prošlonedeljnom nivou. Prasad su bila jeftinija u odnosu na drugu sedmicu oktobra na pijaci žive stoke u Loznici, a grla od 16 do 25 kilograma najčešće su prodavana za 350 din/kg. U klanicama na području Braničevskog regiona protekle nedelje je izostao otkup prasadi i ostalih kategorija svinja. Identična je bila situacija i na stočnoj pijaci u ovom gradu.

shutterstock_615518267.jpg
Shutterstock 

Viša cena jagnjadi na području Šapca i Čačka

U klanicama na području mačvanskog regiona došlo je do rasta otkupne cene jagnjadi u odnosu na prethodni period, jer je dominirao iznos od 500 din/kg. Rast cene jagnjadi, u odnosu na prethodnu sedmicu, zabeležen je protekle sedmice na stočnoj pijaci u Čačku, gde je dominirao iznos od 550 din/kg. Na tržištu dviski i ovaca nije bilo promena, jer je kod dviski dominirao iznos od 200 din/kg, a kod ovaca iznos od 170 din/kg.

Jagnjad su bila jeftinija, a ovce skuplje, u odnosu na prethodni period, na pijaci žive stoke u Loznici. Za jagnjad su kupci najčešće trebali da izdvoje 470 din/kg, pa je kod ovaca dominirao iznos od 190 din/kg. U klanicama na području podrinjskog regiona bile su više otkupne cene jagnjadi.

jagnje-jaganjci.jpg
AP/Ilustracija 

Na pijaci žive stoke u Leskovcu zabeležena je ponuda jagnjadi po dominantnoj ceni od 500 din/kg. Za jarad su kupci trebali da izdvoje 400 din/kg, dok je kod ovaca dominirao iznos od 230 din/kg, a kod koza 120 din/kg. Ponuda jagnjadi i ovaca bila je prosečna, dok je ponuda jaradi i koza bila slaba.

biznis.kurir.rs/STIPS