ZA SAMO JEDAN EVRO PO KVADRATU MOŽETE SPASITI CEO STAN ILI KUĆU! Evo zašto Srbi ignorišu osiguranje i prave skupu grešku!
Idalje veliki broj građana nema ni osnovnu polisu osiguranja verujući da je to trošak koji može da sačeka, ili da „to njima ne može da se desi“
U Srbiji tek svaka deseta nekretnina je osigurana. Sve češće smo svedoci ekstremnih vremenskih uslova koji dovode do požara, oluja, obilnih padavina, poplava... Koliko je važno imati polisu koja štiti vašu imovinu i zašto se građani retko odlučuju na ovaj korak?
Vesti o požarima koji su prethodnih dana izbili na više lokacija u zemlji, podsetile su koliko jedan neplanirani trenutak može da uništi sve za šta ste godinama radili. Ponovo se otvorilo pitanje zaštite imovine, ali i dalje veliki broj građana nema ni osnovnu polisu osiguranja verujući da je to trošak koji može da sačeka, ili da „to njima ne može da se desi“.
Statistika pokazuje da između osam i deset odsto nepokretnosti u Srbiji ima neku vrstu polise. Ostali, najčešće zbog uverenja da je to skup trošak, štetu od požara, poplava ili oluja saniraju sami.
- Prvo da rešimo problem troška. Da li je to trošak? Ljudi, 1 euro je 1 metar kvadratni. To je zaštita polise osiguranja koja štiti nekretninu. Ako imamo 50 kvadrata stan, to je 50 eura godišnje i to je cena osiguranja ful osiguranja, ne samo požara i izliv vode iz instalacija, kanalizacionih, vodovodnih mreža, udar groma, strujni udar, stvari domaćinstva, čak i šteta prema trećim licima ako poplavimo komšiju - kaže Dajana Petić Šobot, stručnjak za osiguranja.
Stručnjaci podsećaju da je upravo svrha osiguranja da rizik ne snosimo sami:
- Vi kad se osigurate u osiguranju, vi vratite u prvobitno stanje nešto za 30.000 eura, a osiguranje vam isplati 50.000 eura jer osiguranje ima svoje stručne tabele, zna kolika je tržišna vrednost, isplati to ako je dobra polisa na novonabavnu vrednost i nap čovek kaže jao pa još mi je i ostalo. Naše ponašanje ka samima sebi, našim nekretninama, našem zdravlju da ipak taj rizik sa nas i sa porodice prebacimo nekom ko nosi rizik i ko taj rizik može da plati.
Iako osiguranje pruža najveću sigurnost, u određenim slučajevima pomoć može stići i od države.
- Da ne postoji osiguranje, što bi svakako bio apel ukoliko su ljudi u mogućnosti, postoji Zakon o naknadi štete nastale usled elementarnih i drugih nepogoda, tako da država pomaže takve situacije odnosno građane koji su u takvoj situaciji i to počevši negde od 2015. godine, država se zaista stara da to bude isplaćeno. Ono što je važno napomenuti jeste da vaši gledaoci trebalo da se malo više informišu o tom zakonu kako bi znali kako da postupaju u tim situacijam - objasnio je advokat Nemanja Milošević.
U slučaju štete, jedino su osiguravajuća društva u obavezi da isplate naknadu, ako postoji važeća polisa. Država može ponuditi pomoć, ali ona nije zakonski garantovana niti obavezna. Upravo zato, stručnjaci poručuju - osiguranje nije luksuz, već odgovoran izbor.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs