Slušaj vest

Kada je u pitanju luksuz, tačnije skupocene nekretnine, mnogima prvo pada na pamet Monako, Singapur, Dubai ili Los Anđeles. Međutim, retko ko zna da se najskuplja kuća nalazi u Indiji.

Na elitnoj adresi Altamount Road u Mumbaju uzdiže se prava lepotica — Antilia, koja se nalazi u vlasništvu indijskog milijardera i vlasnika kompanije "Reliance Industries", Mukeša Ambanija.

Od njene cene će vam se sigurno zavrteti u glavi, budući da je za ovu kuću potrebno izdvojiti neverovatnih milijardu dolara. Zbog ove veoma pozamašne cifre Antilia je postala najskuplja porodična kuća na svetu, odmah iza državne Bakingemske palate u Londonu.

Neverovatna struktura na šest spratova, a na svakom pravi mali lukzus

Zgrada od 37.160 kvadratnih metara nalazi se u elitnom naselju Kambala Hil u Mumbaju i ima impresivnih 27 spratova, piše Global brands magazine. Takođe je građena da izdrži zemljotres jačine osam stepeni po Rihterovoj skali.

Unutar kuće se nalazi šest spratova namenjenih isključivo za garaže, u koje može da stane skoro 200 automobila, servis za automobile, hram, bioskop sa 50 mesta, kao i devet liftova.

Kuća sadrži i zdravstveni spa centar, tri heliodroma, salon za ulepšavanje, balsku dvoranu, joga studio, sobu za sladoled i više bioskopa. Tu je i "snežna soba" koja simulira snežne padavine u veoma vlažnom i toplom Mumbaju.

Najskuplja kuća na svetu Foto: Shutterstock, John Michaels / Alamy / Profimedia, Ashish Vaishnav/SOPA Images/Shut / Shutterstock Editorial / Profimedia

Zbog svega toga, prema navodima, za nesmetano funkcionisanje Antilije potrebno je najmanje 600 članova osoblja. Ono što je još zanimljivo jeste da je ova impozantna građevina inspirisana visećim vrtovima Vavilona.

U okviru zgrade se nalaze i zeleni vrtovi. Vrtni nivo, koji se nalazi otprilike na sredini tornja, razdvaja poslovne prostore od stambenih spratova i parkinga. S obzirom na poznatu strast Mukeša Ambanija prema automobilima, šest spratova u zgradi namenjeno je isključivo kolekciji automobila.

"Zgrada budućnosti"

Veliki deo onoga što se nalazi unutar ove zgrade visoke 173,7 metara i dalje je obavijen misterijom, pa se javnosti predstavlja uglavnom kroz spoljašnji izgled. Svojom visinom, čvrstim zidovima i dominantnom siluetom u panorami grada, zgrada je orijentisana i projektovana tako da maksimalno koristi prirodnu svetlost, smanjujući potrebu za veštačkim osvetljenjem tokom dana, navodi "Parametric Architecture".

Vertikalne bašte ne samo da omekšavaju fasadu, već i regulišu temperaturu unutar zgrade, čime se smanjuje potreba za klimatizacijom. U gradu poput Mumbaja, gde je kvalitet vazduha ozbiljan problem, ovi "zeleni džepovi" doprinose ne samo estetici zgrade, već i njenom ekološkom uticaju.

Kurir.rs/Mondo