Slušaj vest

Preseljenje u veliki grad može doneti brojne prednosti i prilike, ali je važno proceniti finansijsku isplativost pre nego što se donese konačna odluka. Prema računici sajta Numbea, koji se bavi troškovima života na globalnom nivou, mesečni troškovi života za jednu osobu u Tokiju recimo u proseku iznose 2.050 dolara. Evo koliko može da vas košta život u 12 najvećih svetskih gradova!

Najskuplji gradovi za život u 2025. godini

Nije iznenađenje da Njujork i San Francisko predvode globalnu listu najskupljih gradova za život kada se uračuna i kirija, prema Indeksu troškova života za 2025. godinu, koji je objavila baza podataka Numbeo.

U Njujorku, ukupni mesečni troškovi za jednu osobu, uključujući zakup jednosobnog stana u centru grada, mogu dostići 5.639 dolara, prema podacima Numbea, koji kombinuje informacije prikupljene od korisnika i iz pouzdanih izvora.

U Aziji, Singapur se nalazi na vrhu liste najskupljih gradova za život, gde pojedinac može očekivati da mesečno potroši oko 4.000 dolara na životne troškove i kiriju. To je otprilike isti iznos koji je potreban za život u Londonu.

Na globalnom nivou, odmah iza Njujorka i San Franciska nalaze se dva švajcarska grada – Cirih i Ženeva – koji zauzimaju treće i četvrto mesto na listi najskupljih gradova za život.

Najskuplji gradovi za život u 2025. godini  Foto: Shutterstock, Instagram/marko_marijokovic, EPA/Arthur Dong

Troškovi života u 12 najvećih gradova sveta u 2025. godini (u američkim dolarima)

Pri čitanju ovih podataka može biti korisno primeniti pravilo budžetiranja 50-30-20, koje finansijski stručnjaci definišu na sledeći način:

  • 50 odsto prihoda za osnovne potrebe
  • 30 odsto za željene troškove
  • 20 odsto za štednju i investicije

Tako je Njujork prvi na listi, sa ukupnim troškovima od oko 5.600 dolaraSan Francisko sa oko 4.700 dolara je drugi na listi. 

Treći i četvrti su London Singapur, sa ukupnim troškovima oko 4.000 dolara, dok je peto mesto zauzeo Čikago, sa oko 3.600 dolara ukupnih troškova. 

Zatim slede SidnejLisabonTokio sa prosečnim troškovima koji se kreću između 2.000 i 3.000 dolara, a Seul je iznenađujuće na listi sa ukupnim troškovima od oko 2.000 dolara. 

Među poslednjima na ovoj listu u ŠangajMumbaj Džakarta, čiji troškovi se kreću od 1.000 do 1.500 dolara na mesečnom nivou. 

Kurir.rs/Blic/CNBC