AKO IZNAJMLJUJETE STAN OBAVEZNO POGLEDAJTE OVO U UGOVORU! Jedna propuštena reč može da vam izbije silne pare iz džepa - Pazite se!
Trošak najma stana s vremenom može rasti. Ako je određena reč u ugovoru, onda cena zavisi od faktora koji je teško kontrolisati.
Podstanari u Nemačkoj u proseku troše oko 20 odsto prihoda svog domaćinstva na kiriju – ali u velikim gradovima taj je procenat obično mnogo veći. Na mnogim mestima čak morate izdvojiti trećinu svoje plate ili više da biste dobili polovično upotrebljiv stan.
Cene najma takođe mogu porasti dok u stanu i živite. Koliko, zavisi od vašeg ugovora. Na primer, postoje i ugovori o najmu sa indeksiranom kirijom. To može brzo povećati troškove.
Zašto je najmoprimcima problematična indeksirana kirija?
Udruženje stanara sprovelo je oko 232.000 konsultacija u gradovima Berlinu, Hamburgu, Hannoveru, Kelnu, Frankfurtu i Diseldorfu 2022. godine. Prema tim podacima, prosečno 30 odsto novih ugovora bilo je sa indeksiranom kirijom – u Berlinu se kaže da je to bilo i do 70 procenata. I u istočnoj Nemačkoj sada postoji više indeksiranih ugovora o najmu.
Uz indeksiranu kiriju, stanodavcima je dozvoljeno da prilagođavaju troškove najma svakih 12 meseci na osnovu inflacije. Za to ne postoji gornja granica. Predsednik udruženja stanara indeksiranu kiriju opisuje kao „mašinu za štampanje novca za stanodavce” i pozvao je na zabranu indeksiranih kirija.
Međutim, ministar pravde Marko Bušman to odbacuje jer su stanari sa indeksiranim kirijama često bili jeftiniji poslednjih godina od drugih čije su kirije porasle na osnovu uporedivih kirija. Teoretski, kirija može da opadne i ako je inflacija negativna, ali to se praktično nikada ne dešava.
Na šta morate obratiti pažnju u ugovoru o najmu?
Nećete nužno videti izraz „indeks kirije” u ugovoru o najmu, ali bi bilo dobro da potražite reč „indeks”. Često postoje određeni uslovi na koje morate obratiti pažnju. Na primer:
„Ako se indeks potrošačkih cena za Nemačku koji utvrđuje Savezni zavod za statistiku (bazna godina 2021: 106,3 poena) promeni za najmanje X odsto u poređenju sa prvim mesecom ugovora o najmu ili u poređenju sa mesecom poslednjeg usklađivanja kirije, kirija se menja za isti procenat.”
Međutim, prema presudi Saveznog suda pravde, bazna godina ne mora nužno biti zabeležena. Indeks potrošačkih cena zasniva se na novoj baznoj godini svakih pet godina.
Bitno je da se kirija ne sme povećavati nekoliko puta godišnje, već tek nakon 12 meseci bez usklađivanja. Odgovarajuće klauzule bi stoga bile neefikasne.
Koliko rastu troškovi sa indeksiranom kirijom?
Ako želite sami da izračunate koliko bi poskupela kirija, možete se poslužiti jednostavnom formulom.
Novi indeks / stari indeks × 100 – 100 = procenat povećanja indeksa
Stanodavac tada može primeniti ovaj procenat na osnovnu kiriju, pod uslovom da nije bilo povećanja kirije u poslednjih 12 meseci. Primer izračuna u brojkama, sa indeksom potrošačkih cena iz januara 2021. i januara 2022:
111,5 : 106,3 × 100 -100 = 4,89 odsto
Ako je osnovna kirija 750 evra, tada se osnovna kirija povećava za 36,67 evra mesečno i time 440,04 evra godišnje. Tada biste platili više od pola dodatne kirije.
BiznisKurir/Fenix-magazin
PAR SA DVOJE DECE NA KOPAONIKU MOŽE DA SE NAJEDE ZA 5.000 RSD: Žena objasnila na koji način se svi hrane, a i gde je najbolje da se ruča