Prosečna cena nekretnine od 100 kvadratnih metara jednaka je 114 neto plata u Danskoj, što ovu severnu zemlju svrstava u najpovoljniju zemlju u Evropi za kupovinu kuće ili stana, prema podacima MMF-a, servisa cena nekretnina Numbeo i TradingEconomics, piše u novom izveštaju BestBrokers.com.

Istovremeno, Danska je rangirana kao najskuplja zemlja u EU u 2023. (cene roba i usluga bile su 43 odsto iznad proseka EU, prema podacima Evrostata) sa prosečnom godišnjom zaradom na sedmom mestu u Evropi.

- Pošto cene i prihodi značajno variraju od zemlje do zemlje, tim BestBrokersa odlučio je da ispita tržište nekretnina prema kriterijumima kolika je mesečna plata potrebna za kupovinu kuće u raznim evropskim zemljama - navodi se u njihovom izveštaju.

Rangiranje pristupačnosti zasnovano je na podacima koji ispituju cene nekretnina, prosečni neto mesečni prihod, inflaciju i "realne“ hipotekarne kamate, odnosno hipotekarne stope prilagođene inflaciji, u 62 zemlje sveta.

Gde bi u Evropi trebalo najduže da štedite za svoj dom?

Prema ovom izveštaju, Irska i Švedska su druga i treća najpovoljnija zemlja u Evropi sa 123, odnosno 129 neto plata, što je dovoljno za kupovinu kuće od 100 kvadrata. To je ekvivalent otprilike 10 godina godišnje plate.

profimedia0383747705-zagreb.jpg
Profimedia 

Međutim, postoji mala kvaka, a to je da je ovaj proračun čisto teoretski. To znači da se ne računaju troškovi za hranu, smeštaj, brigu o deci ili bilo šta drugo što bi neko moglo da zatreba ili želi.

Najniži plasman u Evropi zauzele su Češka i Slovačka. U Slovačkoj prosečna kuća od 100 kvadratnih metara košta 297 puta više od prosečne plate, koja bi se mogla zaraditi tokom skoro 25 godina. Ako neko može da uštedi polovinu svoje neto plate, i dalje će biti potrebno 50 godina provedenih u energičnoj štednji da bi se posedovao porodični dom.

Realne hipotekarne kamate u Evropi za treći kvartal 2024.

Jedan od ključnih podataka za analizu cena kuća i pristupačnosti bilo je poređenje stvarnih hipoteka u svakoj zemlji. Studija je koristila podatke o hipotekarnim stopama i prognoziranim stopama inflacije za treći kvartal 2024. da bi saznala „stvarne“ hipotekarne stope za treći kvartal 2024. godine u različitim zemljama.

- Realna hipotekarna kamatna stopa odražava stvarni trošak sredstava za zajmoprimca i stvarni prinos zajmodavca - navodi se u izveštaju.

Prema izveštaju, najviša realna kamatna stopa na hipoteke je u Rusiji, gde je program hipotekarnih kredita podržan od strane države okončan u julu 2024.

telefon.jpg
Shutterstock 

 Prema izveštaju, očekuje se da će nominalna stopa na hipoteku biti oko 20,3% u trećem kvartalu 2024. Oni su ovo uskladili sa prognoziranom inflacijom od 8%, što je rezultiralo prognozom realne stope na hipoteku od 12,3% u periodu jul – septembar 2024. .

Na osnovu ove računice, ostale evropske zemlje sa visokim realnim hipotekarnim stopama su Letonija sa 6,65% i Poljska sa 5,1%. U Nemačkoj je stopa 1,85%, au Velikoj Britaniji 1,77%. U sledećim najvećim evropskim ekonomijama, stopa je oko 1%, kao što su Francuska (1,13%), Italija (0,99%) i Holandija (0,96%), prenosi Euronevs Investor.

Koliko mesečnih plata košta kuća od 100 kvadratnih metara širom sveta?

Najpovoljnija zemlja na svetu za kupovinu kuće u odnosu na plate je Južna Afrika, gde je ljudima potrebna 71 prosečna plata da bi posedovali nekretninu od 100 kvadratnih metara.

Sjedinjene Države su zauzele drugo mesto na ovoj rang listi. Međutim, cene nekretnina se veoma razlikuju od jedne savezne države do druge. Izveštaj je otkrio da je u SAD ljudima potrebno 76 prosečnih mesečnih plata da bi kupili dom. Ovo je ekvivalent približno šest godina godišnje plate.

Na dnu liste je Nepal, sa 684 plate potrebne za kupovinu kuće, a sledi Turska, gde je broj 631, što je ekvivalentno 52,5 godina zarade.