OVI ZNAKOVI OTKRIVAJU FALSIFIKAT - NE BUDITE SLEDEĆA ŽRTVA Kako da otkrijete lažne pare pre nego što bude kasno! Ovo su svi detalji
Narodna banka Srbije nedavno je apelovala na građane da se u našoj zemlji još uvek nalaze određeni falsifikati, te da svi moraju biti na oprezu, a Informer vam donosi detaljno uputstvo kako možete prepoznati lažne novčanice.
Tokom prvih šest meseci ove godine, u Srbiji je otkriveno 966 novčanica falsifikovanih dinara i 2.153 stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra - ukupno 1.774, objavila je Narodna banka Srbije. Na meti falsifikatora su najviše novčanice od 2.000 dinara, 200 i 100 evra, kao i 100 dolara.
Ono što je mnogima skrenulo pažnju još pre par meseci jeste prevara koja hara internetom gde se prodaju lažne novčanice, o čemu je Informer ranije pisao.
Kako da prepoznate falsifikovane novčanice?
Ukoliko novčanica deluje zamućeno, radi se o lažnjaku, jer je običaj da štampani detalji na falsifikovanim novčanicama nemaju jasan izgled. To se najlakše uoči na glavnom motivu, to jest na portretu, a zatim i drugim detaljima.
Kada je novčanica originalna, svi detalji su oštri i slika je izuzetno jasna.
Falsifikovane novčanice često su glatke na dodir i nemaju reljefnu štampu, koja je kod originala lako uočljiva blagim prelaskom jagodicama prstiju preko glavnog motiva, teksta "Narodna banka Srbije" u ćiriličkoj i latiničkoj verziji i drugih.
Osim toga, kada lažnu novčanicu usmerite ka izvoru svetlosti vodeni žig (koji se kod originala nalazi u belom pravougaoniku) često nije imitiran, a u slučajevima njegove imitacije ne prikazuje povoljan izgled portreta u štampanom delu (bez jasnih i preciznih kontura, zamućeni detalji, deformacije pojedinih karakteristika), što se može jasno uočiti u poređenju s tim detaljem na originalnoj novčanici.
Kod falsifikovanih novčanica često je zaštitna nit imitirana isprekidano lepljenjem svetlosive folije ili sivom bojom čiji se prekidi i imitacija jasno uočavaju takođe usmeravanjem novčanice u pravcu izvora svetlosti. Kada je novčanica prava, nit se tokom provere uočava čitavom dužinom novčanice, u kontinuitetu s mikrotekstom dinar, ćirilicom i latinicom naizmenično celom dužinom niti.
Kinegram ili hologram je kod falsifikovanih novčanica uglavnom imitiran termičkim lepljenjem sive folije na kojem je utisnuta nominalna oznaka koja se u velikom broju slučajeva može uočiti pri prvom kontaktu sa ovakvom novčanicom. Kada se radi o pravoj novčanici, na ovom elementu zaštite se pored diskretnog izgleda nominalne oznake i još jednog detalja koji se razlikuje kod apoena, uočava se efekat duginih boja promenom položaja novčanice, visoka preciznost mikroteksta nominalne oznake i veoma precizne konture ovog detalja.
Iz NBS upozoravaju na fenomen lažnjaka iz dva dela, kada je jedan deo novčanice original, a drugi lažan.
Prilikom provere jednog dela novčanice, može se pogrešno zaključiti da je novčanica originalna, dok u drugom delu to nije slučaj.
Kako se rešiti lažnih novčanica?
Ukoliko primetite da posedujete lažnu novčanicu, postoje dve opcije kojima možete rešiti problem. Prvo, imate mogućnost da novčanicu predate bilo kojoj banci, ili slučaj prijavite u policijskoj stanici.
Iz banke ili policije su dužni da osobi koja je prijavila falsifikovan novac predaju potvrdu o prijemu, a oni će novčanicu poslati Narodnoj banci Srbije na ekspertizu. Izveštaj o ekspertizi novca dostavljenog pod sumnjom da je falsifikovan biće, preko banke ili policije, dostavljen podnosiocu.
Važno je napomenuti da za falsifikovane novčanice nadoknada ne postoji, već se ista čuva u Narodnoj banci sve do uništenja, a može se i staviti na raspolaganje policiji i pravosudnim organima radi vođenja krivičnog postupka za krivično delo falsifikovanje novca.
Narodna banka Srbije redovno prati i analizira pojavu falsifikovanog novca. Građane Srbije podsećaju da prilikom rukovanja gotovinom treba biti oprezan.