KOFERI STRANACA PUNI RAKIJE I AJVARA! Turisti iz Srbije nose sve što ne mogu da kupe ni na jednom drugom mestu
Turisti iz Srbije nose autentične proizvode sa geografskim poreklom, suvernire, grnčariju, čokanjčiće i ćilime, ali i peglane kobasice i med
Rakija, ajvar, slatko svih vrsta, džemovi, čokanjčići, pirotski ćilimi, grnčarija, kožna galanterija sa državnim simbolima, deo su dugačkog spiska autentičnih proizvoda koje strani turisti kupuju u Srbiji da ponesu u svoju zemlju.
U njihovoj torbi završi i pršuta, kajmak, pa čak i tegle sa kiselim krastavcima i cveklom, a u poslednje vreme i srpska vina, kao i drugi proizvodi sa geografskim poreklom.
Marija Labović, direktor Tursitičke organizacije Srbije ističe za Kurir da u principu strani turisti vole da ponesu iz Srbije nešto autentično, krajnje lokano što ne mogu nabaviti na nekom drugom mestu.
- Sve što je ručni rad, što je u vezi sa tradiciom ili tradicionalnim motivima, pirotski ćilim, ili neka druga ručna proizvodnja što nije masovna proizvodnja to vole više. Kupuju i čokanje sa rakijom, dok turisti koji gledaju da prođu jeftinije ponesu i nešto od masovne proizvodnje poput magneta sa motivima destinacije u kojoj su boravili u Srbiji. Stranci kupuju i domaće rakije, a u poslednje vreme sve više i vina jer smo se izdvojili po kvalitetu. Zanimljiva im je i grnčarija, slike, Sirogojno džemperi, tkani program, ručno rađene tepiserije. Interesnatna im je i ćirilica, odnosno azbuka izvezena na platnu i uramljena kao slika. Značajno je što je posvećena pažnja suvenirima koji su proizvedeni u Srbiji jer ih proizvode žene i mladi preduzetnici - kaže Labovićeva za Kurir.
Što se tiče hrane, strani posetioci iz Srbije svojim kućama nose skoro sve, ali najviše kupuju ajvar, džemove, slatko i med.
- Stranci vole da ponesu lepo upakovane teglice ajvara, džemova i meda, kao i proizvode sa geografskim poreklom poput pirotske peglane kobasice, pirotskog kačkavalja, zlatarskog sira i slično - naglašava Labovićeva.
Aleksandra Cvetković, finasnsijski refernt u suverninici "Rebox" kaže da stranci kod njih najviše kupuju različite skulpture dvoglavog orla, rakiju i rokovnike sa grbom Srbije.
- Naše skulpture orla koji se pravi od epoksi smole sa raznim dodacima stizale su i do Kine i Španije. Stranci kupuju različite suvenire, tako na primer Rusi najviše vole našu domaću rakiju šljivovicu u specifičnim kutijama sa državnim simbolima, kao i kožne rokovnike sa ugraviranim grbom Srbije. Rakije postoje u dve varijante, jedna sa čašicama, a druga bez njih. Sve što imamo u radnji ima veze sa državnim simbolima. Pored rakije najbolje se prodaju rokovnici sa motivom grba Srbije uz koji ide i olovka koja se ručno šara i naliv pero - objašnjava naša sagovornica.