Slušaj vest

Danilo Dangubić, glavni arhitekta EXPO 2027 Beograd, napisao je tekst pod naslovom "Nasleđe EXPO 2027: Održivost, svrha i novi urbani identitet Beograda".

Tekst Danila Dangubića prenosimo u celosti: 

EXPO 2027 Beograd nije zamišljen kao trenutak, već kao trajna ideja grada, kulture, obrazovanja i održivosti u svakom segmentu njihovog funkcionisanja. Kada govorimo o velikim međunarodnim izložbama, često se posle završetka postavlja isto pitanje – šta ostaje? Naš odgovor i vizija, od samog početka, bili su jasani: ostaje sve. Nasleđe EXPO 2027 ne sme biti simbolično ni deklarativno, već konkretno, merljivo i potpuno funkcionalno. Biće to prvi EXPO u istoriji koji će ostvariti stoprocentnu post-izložbenu upotrebu prostora i infrastrukture. To je naš cilj, ali i obaveza prema društvu u kojem živimo i koje će nastaviti da živi sa onim što danas stvaramo.

Lokacija u Surčinu, koja će ugostiti ovu globalnu manifestaciju, projektovana je sa jasnom vizijom: da se sve što bude izgrađeno za potrebe izložbe pretvori u urbani kvart koji živi punim kapacitetom i nakon zatvaranja kapija u jesen 2027. godine. Ne gradimo paviljone koji će služiti samo za izlaganje. Objekte projektujemo tako da nakon velikog događaja budu rasklopljeni i ponovo sastavljeni, ovog puta kao škole, vrtići, sportski centri i kulturne ustanove širom Srbije. Objekti, koje danas projektujemo i gradimo, moraju imati svoje drugo, treće i četvrto poglavlje. Ova višeslojnost funkcije je suština savremenog arhitektonskog razmišljanja i odgovora na klimatske, društvene i prostorne izazove.

WhatsApp Image 2025-07-14 at 10.25.03_89a73033.jpg
Danilo Dangubić Foto: Kurir.rs

Zamislili smo EXPO kao grad u malom, ali i kao matricu za budući razvoj Beograda. Centralna tematska oblast sa paviljonima posvećenim igri, muzici i sportu, transformisaće se u trajni kulturno-obrazovni prostor, sa muzejima, inovacionim centrima i sportskim sadržajima. Jedan deo međunarodnih paviljona prerastaće u nove objekte savremenog Beogradskog sajma koji treba da redefiniše pojam i koncept manifestacija. Izložbena zona “Najboljih praksi”, izgradjena od drveta prema najvišim standardima virkularne ekonomije, transformisaće se u fiskulturne sale, biblioteke, tehničke učionice i domove zdravlja – ne samo u Beogradu, već i širom Srbije, kroz mrežu decentralizovane prenamene.

Koncept nasleđa nije samo fizički. Održivost je temelj čitave zamisli. Od izbora materijala do energetskog koncepta, svaki segment izložbe projektovan je da ostavi što manji ekološki otisak. Krovovi će biti prekriveni zasadima autohtonih biljnih vrsta, koje ne zahtevaju navodnjavanje, a materijali uklonjeni sa lokacije vraćaju se u novom obliku, sa punim poštovanjem prema lokalnom identitetu. Energetska efikasnost, kružna ekonomija, očuvanje biodiverziteta – to su standardi, a ne opcije.

Za razliku od mnogih ranijih izložbi širom sveta koje su imale ambiciozne, ali neostvarene planove za post-expo upotrebu, mi polazimo iz suprotnog ugla: ne pitamo se kako će nešto izgledati za vreme trajanja događaja, već kako će funkcionisati nakon njega. Sve što projektujemo, projektujemo za ljude, za decu koja će ići u te škole sa 43% više kiseonika u učionicama, za porodice koje će koristiti nive parkove sa preko 3.500 novih stabala drveća, za mlade sportiste koji će trenirati u 22 nove sportske sale širom Srbije. EXPO je velika prilika, ali nasleđe je društvena odgovornost, koju svaka profesija treba da preuzme i realizuje.

Manifestacije poput EXPO predstavljaju koncentrovanu energiju u trenutku, u vremenu koji biva prelomna tačka, u načinu razmišlja o razvoju, prostoru i budućnosti ljudi gde se ona održava. Od samog početka rada na masterplanu za EXPO2027 njegov uticaj na sfere društava bio je primaran. U ovom projektu ne vidimo samo arhitekturu – vidimo društveni ugovor, novu društvenu vrednost. To je snaga arhitekture i urbanizma, koji ne počiva na grandioznosti forme, već na humanosti funkcije.

EXPO 2027 Beograd neće završiti svoju misiju u avgustu te godine. Tada tek počinje ono najvažnije – život tog prostora. Kada nas za dvadeset godina neko bude pitao šta je ostalo od te izložbe, želimo da odgovor bude jednostavan: Sve je ostalo, i koristi se svakog dana.