MESO I MLEKO IZ UVOZA USKORO POD LUPOM INSPEKCIJE: Stručnjak za Kurir Biznis otkriva da li je ova odluka zakasnela
Iako je jedan od uslova da Srbija uđe u Svetsku trgovinsku organizaciju i dozvola za uzgoj, promet i konzumiranje modifikovane hrane u našoj zemlji, naš zakon posredno, dozvoljava promet GMO
Jedno od osnovnih prava potrošača je pravo na informisanost - raspolaganje tačnim podacima koji su neophodni za razuman izbor ponuđene robe i usluga. U tom smislu označavanje porekla hrane se može posmatrati kao potrebno, ali i zakasnelo. Posebno što se u mnogim zemljama iz kojih uvozimo svinjsko meso za prehranu koristi GMO sačma.
Iako je jedan od uslova da Srbija uđe u Svetsku trgovinsku organizaciju i dozvola za uzgoj, promet i konzumiranje modifikovane hrane u našoj zemlji, i naš Zakon o bezbednosti hrane, posredno, dozvoljava promet GMO postoji dosta kontroverzi u vezi sa tim. Potrebno je da se podzakonskim aktima omogući obeležavanje proizvoda oznakom ‘BEZ GMO’ i/ili ‘SA GMO’ čime se postiže da potrošači mogu da donesu sopstveni izbor pri kupovini.
Podsetimo, da se oznaka „Poreklom iz Srbije“ pojavila pre nešto više od tri godine u svim prodavnicama u Srbiji, a odnosi se na meso i mesne proizvode u kojima je više od 50 procenata mesa domaćeg porekla. Ovakva oznaka može biti korisna potrošačima, ali ne i nužno, jer druga polovina - tačnije maksimalno 49 odsto, može voditi poreklo iz uvoza. Ali, ono što je najveći problem jeste realno utvrđivanje
porekla mesa, mleka i srodnih proizvoda. Da li postoji pouzdana metodologija za stvarno utvrđivanje porekla?
Dodatno, ako označavanje posmatramo kroz pojam sledljivosti, gde se pored određenog stepena zaštite potrošačima obezbeđuju i druge važne informacije o mestu proizvodnje mesa, kao i o zemlji ili mestu njegovog porekla, uzgoja, načinu uzgoja, načinu proizvodnje (domaće farme, uzgajališta, slobodna ispaša, organska proizvodnja i slično), tada bi slika mogla biti potpuna.
Dok se ne uspostavi permanentan sistem nadzora proizvoda u prometu nećemo imati pouzdan pokazatelj oznake porekla. Nužan je povratak poverenja, potrošači treba da osete da ponovo mogu da veruju svim oznakama na proizvodima. Do tada, sve napred izneto služi jedino usaglašavanju zakonskih i drugih akata sa važećim propisima EU i Svetske zdravstvene organizacije.
U GRČKOJ VEĆ POČELI DA DERU! Cene ležaljki podivljale, turisti šokirani! Biraju isplativiju varijantu