MASK NAPUŠTA AMERIČKU VLADU ZBOG TESLE: Kako su izgubili milijarde dolara zbog političke igre iz senke?
Ilon Mask najavio povlačenje iz američke vlade kako bi se ponovo fokusirao na Teslu nakon pada profita.
Ilon Mask je izjavio da će „značajno“ smanjiti svoju ulogu u američkoj vladi i ponovo se fokusirati na Teslu, nakon što su profiti kompanije pali tokom prvog kvartala.
- Počevši od sledećeg meseca, daleko više svog vremena ću posvetiti Tesli - rekao je Mask u utorak.
- Veliki deo posla potreban da se tim (Ministarstva za efikasnost vlade) oformi i počne sa radom u vladi kako bi se finansijska situacija sredila, sada je uglavnom završen.
Mask je naglasio da se neće potpuno povući iz Trampove administracije i da će verovatno ostati na čelu Doge tima do kraja predsednikovog mandata, „kako bi se osiguralo da se rasipanje i prevara koje smo zaustavili ne vrate.“
Akcije Tesle porasle su čak 7,8 odsto u trgovanju nakon zatvaranja berze, dok su se kasnije stabilizovale na oko 5 odsto u plusu.
Maskova uloga kao savetnika predsedniku — čiju je kampanju podržao sa više od četvrt milijarde dolara — dovela je najbogatijeg čoveka na svetu u središte vlasti i omogućila mu ogromnu moć u reformi ključnih državnih odeljenja i regulatornih agencija.
Međutim, neki njegovi poslovni interesi pretrpeli su štetu zbog političkih veza. Brend Tesle postao je povezan sa Trampovim potezima, a uvođenje opsežnih tarifa na uvoz iz Kine ugrozilo je važne lance snabdevanja.
Maskovo planirano povlačenje iz Doge tima usledilo je nakon što je Tesla zabeležila najniži kvartalni profit još od kraja 2020. godine, kao i smanjenje prognoze za oporavak prodaje električnih vozila u tekućoj godini.
Mask se takođe suočavao sa rokom za svoju funkciju „specijalnog vladinog službenika“, koja je ograničena na period od 130 dana.
Prodaja Tesle pala je dok su Maskove političke intervencije izazvale masovne proteste u prodajnim salonima kompanije i nanele štetu brendu na važnim tržištima, što je Mask opisao kao „reakciju“ javnosti.
Prilagođeni neto prihod za prvi kvartal bio je niži od očekivanja analitičara, pao je za 39 odsto u odnosu na prošlu godinu, na 934 miliona dolara, prema izveštaju kompanije iz Ostina, Teksas, u utorak. Prijavljeni neto prihod pao je za 71 odsto na 409 miliona dolara.
Rezultati predstavljaju najniži profit koji je Tesla prijavila od četvrtog kvartala 2020.
Mask, dugogodišnji kritičar trgovinskih barijera, izjavio je da će nastaviti da se zalaže za smanjenje tarifa sa Trampom, dodajući da su nameti i dalje „teški za kompaniju koja ima nisku profitnu maržu“.
Tesla sklapa sva vozila koja se prodaju u SAD lokalno, ali je izložena Trampovim carinama od 25 odsto jer nabavlja komponente iz drugih zemalja, uključujući ćelije za baterije iz Kine.
Finansijski direktor Vaibav Taneja upozorio je na „prekomeran“ uticaj tarifa na biznis skladištenja energije, dodajući da kompanija radi na smanjenju zavisnosti od kineskih baterijskih ćelija tako što lokalizuje proizvodnju i traži snabdevače van Kine. „To će potrajati“, dodao je.
Tesla polaže nade u porast potražnje za vozilima nakon nedavne nadogradnje svog vodećeg Modela Y. Kompanija je takođe navela da su planovi za početak proizvodnje pristupačnijih modela do juna i dalje na dobrom putu.
Mask je dodatno obećao da će potpuno autonomna vožnja početi u junu u Ostinu. Predvideo je da će samovozeći „sajber taksiji“ značajno uticati na Tesline finansije već od sredine sledeće godine.
- Imaćemo, ne znam, 99 odsto tržišnog udela ili nešto podjednako suludo - dodao je.
biznis.kurir.rs/FT
"GAZDA MI PONUDIO PAPIR I REKAO NAPIŠI CIFRU KOJU HOĆEŠ"! Milovan je najbolji majstor za šivaće mašine