Slušaj vest

Rajfajzen banka internešenel (RBI), najveća zapadna banka koja još uvek posluje u Rusiji, obustavila je pokušaje prodaje svoje filijale u toj zemlji, a razlog za to je sve veće zbližavanje SAD i Moskve, otkrili su "Fajnenšel tajmsu" neimenovani izvori upoznati sa situacijom.

Naime, Stiv Vitkof, specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa, rekao je da SAD i Rusija razgovaraju o "novim poslovnim mogućnostima" nakon što se prošle nedelje sastao sa Putinom po treći put ove godine.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu,IRB je pod pritiskom regulatora i stranih vlada (EU i SAD) da proda svoje poslovanje u Rusiji. Ionako složen proces prodaje dodatno se zakomplikovao u septembru 2023. godine kada je ruski sud zamrznuo akcije ruske podružnice RBI-ja.

U januaru 2024. godine banci je naloženo da plati odštetu od dve milijarde evra. IRB je tada saopštio da je pravna bitka onemogućila svaki prenos vlasništva nad akcijama ruske podružnice. U četvrtom kvartalu 2024. godine, zbog ove pravne radnje, RBI je morao da rezerviše 840 miliona evra i zabeležio je neto gubitak od 926 miliona dolara – prvi kvartalni gubitak u devet godina.

070202-reuter.jpg
Foto: Reuters

Proces u toku

IRB u zvaničnom saopštenju navodi da je "proces prodaje još u toku", ali da sudski spor onemogućava realizaciju bilo kakvog dogovora.

- Trenutno su akcije RBI-a u Raifajisen banci Rusija blokirane, tako da transakcija u ovom trenutku nije moguća - navodi se u saopštenju.

Dodaje se da su napori na postepenom ukidanju operacija u skladu sa zahtevima Evropske centralne banke još uvek u toku.

Iako pod intenzivnim pritiskom evropskih i američkih vlasti, Raifajsen banka internašenel (RBI) je zadržala snažno prisustvo u Rusiji, gde ostvaruje značajan profit – uprkos ratu i međunarodnim sankcijama.

Astronomska zarada

Prema dostupnim podacima, RBI je u 2023. godini od ruskog poslovanja ostvario čak 1,34 milijarde evra dobiti, što je činilo 52 odsto ukupnog profita cele grupe. U istom periodu, Rajfajzen je bio i najveći pojedinačni evropski poreski obveznik u Rusiji – zajedno sa drugim bankama platio je više od 800 miliona evra poreza ruskoj državi, pri čemu je RBI pokrivao više od polovine tog iznosa.

Istrage organizacija kao što su BankTrack i B4Ukraine pokazale su da IRB (ili njeni fondovi i filijale) ostaje finansijski povezan sa sankcionisanim ruskim subjektima, uključujući državne kompanije kao što su Sberbanka i Gasprom.

Pored Rajfajzena, nekoliko velikih evropskih banaka nastavilo je poslovanje u Rusiji, doduše u smanjenom obimu.

UniCredit (Italija) ima značajnu podružnicu u Rusiji. Italija se generalno suzdržavala od prebrzog povlačenja, a Unikredit je više puta naglašavao da želi "uravnotežen i uredan izlazak" dok nastavlja sa radom. OTP banka (Mađarska) je aktivna u Rusiji i nastavila je sa radom, uz ograničene mere smanjenja izloženosti.

Kao članica EU, Mađarska ima specifičan odnos prema Rusiji i sankcijama. Commerzbank i Deutsche Bank (Nemačka) su značajno smanjile svoje prisustvo, ali i dalje održavaju određene operacije, posebno za klijente koji su i dalje aktivni na ruskom tržištu (npr. otplata postojećih ugovora ili kredita).

Francuska Sosijete Ženeral je formalno prodala svoju podružnicu Rosbanke 2022. godine, ali je zadržala određene finansijske interese.

Kurir.rs/Jutarnji