Slušaj vest

Dodaju da bi mogla biti završena do početka sledeće godine.

Biće novca za put koji ide prema Savi, ali ne i za onaj koji ide prema Drini, odgovor je koji je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik dobio sa Zapada kada je u pitanju gradnja preko potrebnog auto-puta od Beograda do Banjaluke.

Dodik je tada poručio da će, ako Republika Srpska ne može da dobije obećani novac od Evropske unije za infrastrukturne projekte, pronaći sredstva na drugom mestu, iz kredita Kine, Azerbejdžana ili Srbije.

- Planiramo da to izgradimo u naredne četiri do najkasnije pet godina, da imamo auto-put od Banjaluke do Beograda, koji će omogućiti bolju frekvenciju - izjavio je Dodik tom prilikom najavljujući da će deonica auto-puta Sremska Rača-Bijeljina biti završena u septembru ove godine.

2025-03-21 10_37_40-Dodik_ Razgradnja Dejtona definitivni kraj; Јednom će neko sjesti i reći - raspa.png
Foto: Printscreen/RTRS Vijesti

Deonica auto-puta Kuzmin–Sremska Rača, ukupne dužine oko 18 kilometara sa mostom preko reke Save, koja predstavlja deo projekta izgradnje auto-puta od Beograda preko Banjaluke do Sarajeva privodi se kraju, ali u "Putevima Srbije" kažu da se još ne može pouzdano reći kada će biti završena.

Početak ove saobraćajnice je u blizini postojeće petlje Kuzmin na auto-putu Beograd–Zagreb i vodi sve do graničnog prelaza kod Sremske Rače. U Republici Srpskoj je inače 2022. počela izgradnja deonice od Rače prema Bijeljini, a nadležni tvrde da teče po planu i da bi mogla biti završena do početka sledeće godine.

Ovo je prvi deo izgradnje "prstena", koji će, kako je planirano, kroz Republiku Srpsku ići preko Bijeljine i Brčkog, ka Tuzli i Sarajevu. S druge strane "kružnog toka", Beograd i Sarajevo će biti povezani preko auto-puta "Miloš Veliki", od Požege do Kotormana, preko Višegrada i Rogatice, do Sarajeva.

Pripremni radovi na izgradnji deonice Kuzmin-Sremska Rača su započeli 2019. godine, a izgradnja mosta preko Save na teritoriji Srbije u 2020. godini.

- Za deo radova na mostu na teritoriji BiH kompletne saglasnosti dobijene su tek 2023. godine što je bilo uslovljeno potpisivanjem međudržavnog sporazuma, izradom projektne dokumentacije u skladu sa uslovima i procedurama BiH kao i procesom eksproprijacije. Za kompletiranje projekta mosta neophodno je da se završe radovi na obaloutvrdi, zaštita stubova u reci i uređenje terena, za šta su potrebni povoljni vremenski i hidrološki uslovi - kažu u "Putevima Srbije".

Od Kuzmina do Sremske Rače

Prva deonica duga 18 kilometara, čijem polaganju kamena temeljca su još u oktobru 2019. prisustvovali i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i trojica članova predsedništva BiH, još nije završena, iako je najavljivano da će biti gotova najkasnije do kraja prošle godine.

U "Putevima Srbije" kažu da su radovi na izgradnji trase od ukrštanja sa postojećim auto-putem A2 prema Sremskoj Rači bili uslovljeni završetkom planske i projektne dokumentacije i potom postupka eksproprijacije parcela predviđenih za gradnju. Ističu da su za pojedine parcele, žalbeni procesi trajali do 2023. godine.

- Rok koji je previđen za završetak radova je četiri godine od dana početka definisano uslovima ugovora, a precizan datum biće utvrđen aneksom ugovora u skladu sa ugovornim procedurama - navode u "Putevima".

Oni ukazuju da je bilo dosta problema tokom izgradnje, a jedan od njih je i nabavka tri miliona kubnih metara šljunka potrebnog za izgradnju nasipa, što je bio kompleksan posao u trenutku kada je u toku još nekoliko velikih projekata izgradnje auto-puta i moto-puta u okruženju od 50 kilometara, a među njima su saobraćajnica Ruma-Šabac-Loznica i Fruškogorski koridor.

- Preostali radovi na trasi auto-puta su izrada kolovozne konstrukcije i asfaltiranje petlje Kuzmin i trase auto-puta. Pored ovih ključnih pozicija preostali su i radovi na izradi saobraćajne signalizacije i opreme puta, naplatnim stanicama, telekomunikacionim instalacijama i izgradnja trafostanica. Završavaju se radovi na instalacijama kišne kanalizacije, a u toku su radovi na regulaciji oko 50 kanala. Izvode se radovi na mostovima i nadvožnjacima u trupu puta, kao i na nadvožnjacima petlje Kuzmin - navode u "Putevima Srbije".

Paralelno sa izgradnjom trase auto-puta Republička direkcija za imovinu, investitor radova za izgradnju zajedničkog graničnog prelaza Sremska Rača, je sprovela javne nabavke za izradu planske i projektne dokumentacije i za izvođenje radova.

Izgradnja graničnog prelaza na delu trase auto-puta započela je tokom 2024. godine, a predviđeno vreme za završetak tih radova je dve godine.

Iz "Puteva" navode da će uspostavljanje saobraćaja na novoizgrađenoj deonici biti uslovljeno završetkom radova na izgradnji zajedničkog graničnog prelaza, kao i trase auto-puta na teritoriji BiH, od Rače do Bijeljine.

Nedeljko Ćorić, v.d. direktor "Autoputeva RS", je međutim, izjavio da je na deonici od Rače do Bijeljine urađeno 55 odsto planiranog posla na izradi nasipa i da bi, ukoliko ne bude nepredviđenih okolnosti, deonica auto-puta od Rače do Bijeljine mogla biti završena do početka 2026. godine.

Ova deonica je deo budućeg auto-puta od Beograda do Banjaluke, koji je strateški nacionalni projekat Republike Srpske. Ćorić je za "Glas Srpske" rekao da je ugovorena vrednost radova 258,16 miliona KM bez PDV-a, a da je zaključno sa februarom ove godine isplaćeno 103,95 miliona KM bez PDV-a.

- Sam projekat finansiraju Vlada Republike Srpske i Vlada Srbije. Do sada je Republika Srpska uložila 64,84 miliona, dok je Srbija izdvojila iznos od 39,11 miliona KM - naglasio je Ćorić.

On je istakao da će ta deonica auto-puta preko već izgrađenog mosta na Savi biti povezana sa auto-putem Kuzmin - Rača i dalje prema Beogradu.

biznis.kurir.rs/RT Balkan