OVO JE TRIK DA VAM TELEFON TRAJE DUŽE! Svi pravimo istu grešku pri punjenju, a može lako da se izbegne trošak
Kako bi trebalo pravilno puniti telefon da njegova baterija traje duže i da li treba uvek insistirati na tome da se on napuni do kraja?
Užurban način života od nas zahteva da smo uvek pri telefonu - kod kuće, na poslu, dok su deca na treningu, pa i uveče kad se izađe u grad. Međutim, problem nastaje kada mu se baterija isprazni.
Mnogi od nas imaju naviku da telefone pune preko noći, kako bi sutradan započeli dan sa punom baterijom i mogli bezbrižno da koriste telefon i sve njegove funkcije. Međutim, iako to zvuči praktično, ova navika nije najbolja za „zdravlje“ baterije, naročito ne na duge staze.
Punjenje baterije do 100 odsto je uništava i do 15 posto brže
Stručnjaci za mobilne telefone složni su po ovom pitanju – konstantno punjenje baterije do 100 odsto kapaciteta i držanje telefona na punjaču i nakon što se on napuni ubrzava „starenje“ akumulatora i skraćuje njegov životni vek, upozoravaju stručnjaci.
Ukoliko redovno punimo telefon do kraja (odnosno do 100 procenata kapaciteta), baterija će propasti za 10 do 15 procenata brže u odnosu na to kada bismo ga punili do, recimo, 90 odsto. Nije dramatična razlika, ali na duže staze je i te kako primetna.
Srećom, moderne baterije su prilično izdržljive, pa će u većini slučajeva telefon pre zastariti tehnološki (u smislu opcija koje nudi i performansi) ili će mu se polomiti ekran, nego što će baterija da propadne toliko da je telefon nemoguće koristiti, prenosi Hafington Post.
Da li to znači da nikada ne treba napuniti telefon do kraja
Ako je pred vama naporan dan, ako putujete ili vam je potrebna potpuna autonomija, nema ništa loše u tome da napunite bateriju do 100 odsto. Ali ako ste ceo dan kod kuće, mnogo je bolje napuniti ga do najviše 80, 90 procenata.
Još jedna stvar koju bi trebalo izbegavati jeste redovno pražnjenje baterije do kraja i dovođenje ga do stadijuma u kome se on sam ugasi. Ovakvo pražnjenje i često dopunjavanje baterije iz „mrtve tačke“ slabi njen kapacitet i skraćuje joj životni vek.
Dakle, u nekom idealnom slučaju telefon bi trebalo priključiti na punjač kada procenat baterije padne na otprilike 20 posto, a isto tako gornju granicu držati na oko 80. To je opseg u kojem se ona najmanje troši i opterećuje, a mnogi telefoni nude opciju podešavanja te gornje granice.
BiznisKurir/BizPortal
ZAVIRITE U ČUVENI NAPUŠTENI HOTEL, SIMBOL BIVŠE SFRJ: Sala se i sada koristi za venčanja - Hit na mrežama