Slušaj vest

To se vidi iz Urbanističkog projekta za infrastrukturno opremanje vodnog zemljišta u zoni ZP6, u bloku 15, KO Novi Beograd, koji je Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove grada Beograda stavio na javnu prezentaciju do 24. aprila.

Investitor projekta je Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda.

Kako je navedeno u dokumentu koji je izradio Urbanistički zavod Beograda, izgradnja međunarodnog putničkog pristaništa, kao jednog od infrastrukturnih objekata u okviru međunarodne izložbe EXPO 2027, planirana je na levoj obali reke Save na potezu od Brankovog mosta do ušća Save u Dunav.

Izgled EXPO kompleksa_3.jpg
Izgled EXPO kompleksa Foto: EXPO 2027

Granica Urbanističkog projekta obuhvata priobalni pojas između akvatorije reke Save i Ulice Ušće na potezu od Brankovog mosta do kanalizaciono crpne stanice "Ušće", kao i katastarsku parcelu 1026/6 sa kolsko pešakom stazom koja je okružuje.

Ukupna površina plana iznosi oko 9,03 hektara.

Izradi Urbanističkog projekta, kako se navodi, pristupilo se na osnovu inicijative Agencije za upravljanje lukama od 24. februara ove godine, za izradu urbanističke dokumentacije u funkciji novog međunarodnog putničkog pristaništa na levoj obali Save.

Cilj izrade obog Urbanističkog projekta je definisanje pozicije infrastrukturne mreže i objekata potrebnih za funkcionisanje međunarodnog putničkog pristana, a planski osnov za izradu je Plan detaljne regulacije multifunkcionalnog sportsko-kulturnog sadržaja na području "Parka prijateljstva" – Ušće, stoji u projektu.

Ističe se da novo međunarodno putničko pristanište u Beogradu nije predmet ovog Urbanističkog projekta, već su to izgradnja tri trafo stanice, rekonstrukcija postojeće staze duž leve obale Save koja će služiti kao servisna kolsko-pešačka staza u okviru vodnog zemljišta i nije namenjena javnom motornom saobraćaju.

Projekat pominje i davno najavljivani jarbol na Ušću, po planu visok 80 metara - navodi se da se projektom planira i izgradnja parkinga za 12 autobusa i 75 putničkih automobila, u krajnjem severnom delu parcele, na prostoru planiranom za jarbol sa zastavom Republike Srbije.

Projekat takođe pominje i stubove za buduću gondolu (žičaru). Navedeno je da je rešenje tog objekta preuzeto iz Plana detaljne regulacije za gondoluKalemegdan – Ušće.

img1c5bcb051507bdde3222cc87a2efd3fav.jpg
Gondola Foto: GSS

Dodaje se i da lokacija planirane trafostanice treba da bude tako odabrana da nije u zaštitnom pojasu postojećih reni bunara i planirane gondole, i da ne kvari vizuru ispred muzeja Savremene umetnosti.

Podsetimo, za izgradnju beogradske gondole, projekta koji je godinama najavljivan, u budžetu Grada Beograda za ovu godinu planirano je 420 miliona dinara, a osim u gradskom budžetu, ovaj ranije ambiciozno najavljivan projekat žičare koja bi trebalo da spoji Ušće i Kalemegdan, pominje se i u Urbanističkom projektu parka Ušće.

Prema PDR Parka prijateljstva – Ušće, na ovom području predviđena je izgradnja Muzeja umetnosti XXI veka, nove zgrade Prirodnjačkog muzeja, akvarijuma, vidikovca, infopunkta i javnih toaleta, a osim navedenog, predviđena je i lokacija za postavljanje jarbola sa zastavom Republike Srbije, u neposrednoj blizini ušća Save i Dunava.

Istovremeno sa oglašavanjem javne prezentacije urbanističkog projekta za infrastrukturno opremanje vodnog zemljišta na ovom području, Agencija za upravljanje lukama raspisala je i tender za izradu Studije za potrebe utvrđivanja lučkog područja novog međunarodnog putničkog pristaništa u Beogradu.

Predmet ove nabavke su prethodna analiza osnovnih faktora, studija lokacije i ekonomsko-finansijska analiza opravdanosti proglašenja lučkog područja novog međunarodnog putničkog pristaništa u Beogradu.

BiznisKurir.rs