INVESTICIJE KLJUČNE Đedović Handanović: Srbija se uspešno nosila sa izazovima energetske krize
Đedović Handanović: Srbija se uspešno nosila sa izazovima energetske krize, investicije ključne za energetsku sigurnost u budućnosti.
Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, rekla je danas u Privrednoj komori Srbije, da je Srbija uprkos svim izazovima sa kojima se suočila tokom energetske krize uspela da sačuva svoju energetsku stabilnost i da nastavi razvoj energetskog sektora u skladu sa svojim strateškim ciljevima.
- Strateškim dokumentima, a pre svega novom Strategijom razvoja energetike, predvideli smo na koji način ćemo postići dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050. godine, uz osiguravanje dovoljnih količina energije, očuvanje stabilnog snabdevanja energentima i podizanje energetske sigurnosti. Cena električne energije u Srbiji je i dalje među najnižim u Evropi, a napredak koji smo ostvarili u prethodnih nekoliko godina prepoznat je i od strane Evropske komisije, kao i drugih međunarodnih partnera - rekla je ministarka otvarajući radionicu „Globalna perspektiva energetskog sektora“ u organizaciji Nacionalnog energetskog komiteta Srbije-WPC Energy. Kao resorna ministarka, Đedović Handanović obavlja i dužnost predsednice ove nacionalne organizacije.
Ona je naglasila da Srbija mora da sustiže kašnjenje u investicijama u energetskom sektoru u prethodnih 20 godina, zbog čega je odlučna da nastavi sa ulaganjem u sve strateški važne projekte.
- Trenutno radimo na ažuriranju dokumenta „Polazne osnove plana razvoja energetske infrastrukture“, koji je usvojila Vlada pre dve godine, a kojim smo procenili neophodne investicije u narednih 10 godina na oko 14 milijardi evra. Intenzivno investiranje važno je ne samo da bismo nadoknadili kašnjenje, već i da bismo mogli da pratimo globalne trendove i povećavamo našu energetsku bezbednost, a to znači ubrzani razvoj obnovljivih izvora energije, snažniju prenosnu mrežu, pouzdaniji distributivni sistem, nove gasovode i naftovode, kao i potencijalnu novu rafineriju. U ovom procesu, važno je da jačamo naše državne energetske kompanije kadrovski, organizaciono, korporativno, a svakako da će deo potrebnih investicija doći iz privatnog sektora - navela je Đedović Handanović.
Istakla je da je energetska bezbednost jedna od najvažnijih tema na globalnom nivou zbog sukoba u Evropi i na Bliskom Istoku i njihovog uticaja na dostupnost i cene energenata, samim tim na razvoj svetske ekonomije.
- Za Srbiju je diversifikacija izvora i pravaca snabdevanja prirodnim gasom i naftom od velikog značaja, pre svega zbog nestabilnog geopolitičkog konteksta. Sa Mađarskom ove godine krećemo da gradimo novi naftovod koji će povezati naše dve zemlje i kojim će se Srbija povezati na naftovod Družba. Time ćemo za tri godine od danas obezbediti alternativni, dodatni pravac snabdevanja sirovom naftom. Danas znamo da je Srbija donela ispravnu odluku da izgradi gasovod Balkanski tok, koji je omogućio Srbiji stabilno snabdevanje i stabilne cene prirodnog gasa. Znamo da je cena gasa u Evropi ove godine bila na dvogodišnjem maksimumu i verujem da će se isto tako i odluka o izgradnji naftovoda pokazati ispravnom - rekla je Đedović Handanović.
Dodala je da Srbija nastavlja da se povezuje sa susednim zemljama i kada je transport prirodnog gasa u pitanju.
- U naredne tri godine izgradićemo još dva nova gasovoda kojim ćemo se povezati sa Severnom Makedonijom i Rumunijom, uz već izgrađeni gasovod Balkanski tok, kao i interkonekciju Srbija-Bugarska, kojom smo se povezali na gasovod TANAP, odnosno Južni gasni koridor. Na taj način dobijamo pristup različitim izvorima gasa iz TAP-a, TANAP-a, BRUA u Rumuniji, što će nam dati veću sigurnost snabdevanja - navela je ministarka.
Govoreći o naporima za dekarbonizaciju, ona je podsetila da se ovaj proces ne odnosi samo na proizvodnju električne energije, već i na saobraćaj.
- U ovoj oblasti, kao mere pored povećanja broja električnih vozila, vidimo i povećanje korišćenja alternativnih goriva, što je važno da prepozna i NIS u svojim strategijama i planovima razvoja - navela je Đedović Handanović.
Prema njenim rečima, energetska tranzicija pruža veće mogućnosti za unapređenje rodne ravnopravnosti u energetskom sektoru, stvarajući prilike da se više žena uključi u transformaciju energetskog sektora i prelazak na čistu energiju. „U Srbiji, energetski sektor je visoko diversifikovan kad je u pitanju rodna ravnopravnost, i možemo da se pohvalimo velikim brojem žena na čelu energetskih kompanija. Dobra vest je da su prosečne zarade u sektoru nafte i gasa u Srbiji dodatno povećane, iz čega se vidi da je naftni i gasni sektor perspektivan za mlade ljude u Srbiji“, rekla je Đedović Handanović.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež naglasio je značaj digitalizacije i primene novih tehnologija u daljem razvoju privrednog i energetskog sektora i istakao značaj politika i mera koje država donosi za stvaranje povoljnog investicionog ambijenta.
Radionica „Globalna perspektiva energetskog sektora“ održana je u okviru sastanka izvršnog komiteta Svetskog energetskog saveta (WPC Energy), koji je prethodna dva dana održan u Beogradu. Događaju su prisustvovali predsednik Svetskog energetskog saveta Pedro Miras Salamanka i članovi izvršnog komiteta ove organizacije, koji dolaze iz Saudijske Arabije, Velike Britanije, SAD, Kine, Kazahstana, Turske, Kuvajta, Španije i Kanade.
biznis.kurir.rs
OTAC I SIN 3 GODINE VARALI RESTORANE! Hranili se kao milioneri, a jeli za džabe - Konobari naseli na glupu foru