OPŠTI PORAST CENA JE NEMINOVAN?! Stigla analiza Trampovih carina iz Privredne komore Srbije: Možda se snađemo kao sa sankcijama NIS-u, a evo i kojim putem!
Stanić je naglasio da Srbija, kao manji trgovinski partner, mora da traži specifičan tretman i izbegne da postane kolateralna šteta.
Američke carinske mere koje pogađaju robu iz Srbije izazvale su zabrinutost u domaćoj privredi, ali mesta za paniku nema. Kako je za emisiju "Puls Srbije" istakao Bojan Stanić, pomoćnik direktora za stratešku analizu iz Privredne komore Srbije, reč je o procesu koji je dugo najavljivan i deo je šireg globalnog ekonomskog prestrukturiranja u pravcu protekcionizma.
- Svetska privreda ide ka fragmentaciji, jačaju protekcionističke mere koje se danas sve više posmatraju kao patriotske i poželjne jer navodno čuvaju domaću ekonomiju. Ipak, ovako drastične carine kakve su sada uvedene na robu iz Srbije predstavljaju iznenađenje i zahtevaju dodatna pojašnjenja - kaže Stanić.
Prema podacima Uprave carina, izvoz iz Srbije u Sjedinjene Američke Države prošle godine iznosio je 620 miliona evra. Sadašnja carinska opterećenja od 37 odsto čine tu robu nekonkurentnom na američkom tržištu. Najpogođeniji sektori, kako Stanić navodi, biće autoindustrija, naročito proizvodnja automobilskih guma i delova, kao i namenska industrija i određeni poljoprivredni proizvodi.
- Ono što dodatno zabrinjava jeste mogućnost da Evropska unija uvede kontramere prema Americi i da, kao i 2019. godine kada su uvedene kvote na čelik, Srbija bude uključena uprkos sporazumu o slobodnoj trgovini i statusu kandidata za članstvo - upozorava Stanić.
Dodaje da bi u kratkom roku moglo doći do rasta cena proizvodnje, jer carine otežavaju međunarodnu trgovinu.
- To neminovno vodi ka poskupljenju inputa i opštem porastu cena.
Fabrika u Kragujevcu, sada deo Stellantis grupacije, i ranije je izvozila modele poput Fiat 500L na američko tržište.
- Uvođenjem carina od 25 do 37 odsto, novi modeli kao što su Citroën ili Grande Panda više neće biti konkurentni u SAD - upozorio je Stanić.
Kao najvažniju meru za ublažavanje posledica vidi diplomatiju.
- Kao što je bio slučaj sa kompanijom NIS, gde je srpska diplomatija obezbedila odlaganje sankcija, tako i ovde postoji prostor za pregovore. Očekujemo pojašnjenje iz Amerike, uz nadu da će razumeti specifičnu poziciju Srbije - rekao je on.
Stanić je naglasio da Srbija, kao manji trgovinski partner, mora da traži specifičan tretman i izbegne da postane kolateralna šteta. Takođe, važno je da Evropska unija ne uključi Srbiju u oštre kontramere koje priprema prema SAD.
- Evropska unija je naše najvažnije izvozno tržište, tamo se plasira između 65 i 70% našeg izvoza. Neophodno je da Brisel pokaže razumevanje i da se proces evrointegracija intenzivira, ne samo za Srbiju, već za ceo Zapadni Balkan - zaključio je Stanić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
KOLAPS NA BERZI NAKON UVOĐENJA TRAMPOVIH CARINA! Već u prvim minutima zabeležen sunovrat, evo koliki je minus