SIJARTO: Naftovod između Srbije i Mađarske će obezbediti mnogo veću energetsku bezbednost za obe zemlje
Uskoro počinju radovi na izgradnji novog naftovoda između Srbije i Mađarske
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je u Beogradu, posle sastanka sa ministarkom energetike Dubravkom Đedović Handanović, da bi radovi na izgradnji novog naftovoda između Srbije i Mađarske mogli da počnu krajem ove ili početkom naredne godine i budu potpuno gotovi 2028. i istakao da će taj naftovod u potpunosti moći da zadovolji godišnje potrebe snabedavanja Rafinerije nafte u Pančevu.
- U Mađarskoj smo već gotovi sa studijom izvodljivosti i MOL je već predstavio tu studiju vladama dve zemlje. Mi smo je prihvatili, a Vlada Srbije je prihvatila prostorni plan koji je neophodan za izgradnju naftovoda - rekao je Sijarto u obraćanju posled sastanaka.
Kada je reč o pripremama za izgradnju naftovoda, istakao je da su napravljeni značajni koraci proteklih nedelja.
- I nadamo se da bi radovi fizički mogli da krenu do kraja godine ili početkom iduće. Do 2028. mogli bismo da imamo kompletan naftovod između dve zemllje koji bi bio u funkciji - rekao je Sijarto.
On je naveo da treba da se izgradi potpuno novi naftovod od rafinerije u Sasalombati do granice Mađarske i Srbije u dužini od 190 kilometara, što će koštati oko 130 milijardi forinti.
- To je veoma ozbiljna invesiticija koja je značajna za ceo region. Kapacitet tog naftovoda biće između četiri i pet miliona tona godišnje i sa tim kapacitetom bićemo u mogućnosti da snabdevamo Rafineriju u Pančevu, što je iz aspekta energetske bezbednosti Srbije od ključnog značaja - istakao je Sijarto.
Kako je rekao da će to značiti da će Srbija kompletno iz Mađarske moći da se snabdeva naftom.
- Danas Mađarska iz Srbije može da pokrije ukupne potrebe gasa na godišnjem nivou, a isto tako će novi naftovod značiti za Srbiju pokrivanje potrebnih kapaciteta na godišnjem nivou u potpunosti iz naftovoda koji ćemo izgraditi zajednički. To nam omogućava stratešku poziciju koja će obezbediti mnogo veću energetsku bezbednost obe zemlje - istakao je Sijarto.
BiznisKurir/Novosti
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara