Srbija i EU za inovacije: Inovacijama do održivog privrednog rasta
Fond za inovacionu delatnost svečano je obeležio završetak IPA 2018 projekta "Povećanje inovacionih kapaciteta i tehnološke spremnosti MSP", kojim je uspešno podržan razvoj inovacija i jačanje konkurentnosti mikro, malih i srednjih preduzeća u Srbiji.
Na svečanosti su predstavljeni ključni rezultati projekta, koji je omogućio značajnu finansijsku i tehničku podršku inovativnim preduzećima. Visoki zvaničnici Vlade Republike Srbije, Delegacije Evropske unije, kao i predstavnici privrede i naučno-istraživačkog sektora, istakli su važnost ulaganja u inovacije i kontinuirane saradnje Srbije i EU u cilju jačanja tehnoloških kapaciteta, podsticanja preduzetništva i povećanja konkurentnosti domaće privrede.
Zahvaljujući zajedničkom finansijskom podsticaju Vlade Republike Srbije i Evropske unije u iznosu od 20 miliona evra, podržano je 110 domaćih inovativnih preduzeća, koja su razvila 160 novih proizvoda, usluga i tehnologija. Preduzeća su uspešno plasirala svoje proizvode na tržište, ostvarujući ukupne prihode od 8,62 miliona evra. Pored finansijskog efekta, koji je ostvaren kroz Program ranog razvoja, Program sufinansiranja inovacija i Program saradnje nauke i privrede, podrška je rezultirala i podnošenjem 57 patentnih prijava i zaštićenih prava, kao i osnaženom saradnjom naučno-istraživačkih organizacija i privrede. Dodatno, 28 novoosnovanih preduzeća je već ostvarilo prihode od komercijalizacije svojih inovacija, dok je 16 kompanija obezbedilo dodatne investicije, što ukazuje na dugoročnu održivost i rast inovacionog sektora u Srbiji.
Obraćanje dr Jelene Begović
Okupljenima su se obratili dr Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Emanuele Žiofre, ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, i prof. dr Ivan Rakonjac, direktor Fonda za inovacionu delatnost, koji su istakli da ova podrška predstavlja značajan podsticaj za inovacioni ekosistem Srbije i ključan korak ka izgradnji konkurentnije privrede zasnovane na znanju i inovacijama, uz jačanje tehnoloških kapaciteta i pozicioniranje na globalnom tržištu. Takođe su naglasili da su ulaganja u istraživanje i razvoj od suštinskog značaja za dugoročni privredni rast, privlačenje investicija i kreiranje uslova za transformaciju domaćih kompanija u lidere visokih tehnologija. Poseban akcenat stavljen je na kreiranje povoljnog okruženja za razvoj visokotehnoloških preduzeća, koja imaju kapacitet da se uspešno pozicioniraju na globalnom tržištu.
- Veliko mi je zadovoljstvo što danas obeležavamo uspešan završetak projekta "Povećanje inovacionih kapaciteta i tehnološke spremnosti malih i srednjih preduzeća", koji je omogućio značajnu podršku srpskom inovacionom ekosistemu, privredi i mladim talentima. Ovaj projekat koji je finansiran od strane Evropske unije i budžeta Vlade Republike Srbije u vrednosti od 20 miliona evra imao je za cilj unapređenje inovacionih i tehnoloških kapaciteta malih i srednjih preduzeća, ali je i obuhvatio i startap zajednicu, akademsku zajednicu i privatni sektor, koji su zajedno radili na razvoju inovacija - poručila je ministarka.
Takođe, ministarka je instakla da su fantastične ideje su sprovedene u delo, a veliki broj novih startap kompanija je osnovan zahvaljujući pozivima Fonda za inovacionu delatnost Republike Srbije”, istakla je ona i objasnila da bez inovacija nema više moderne ekonomije ni razvoja.
- Srbija ima kreativne ljude i jako dobre ideje, sjajnu nauku, naučnike i talente, kao i privatni sektor koji je spreman da se tehnološki dalje razvija. Samo na taj način možemo da idemo dalje i da držimo korak sa svetom koji je ušao u jednu veliku tehnološku trku kada su u pitanju nove tehnologije - istakla je ministarka dr Begović.
Žiofre, ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji ovom prilikom istakao je da su inovacije ključne za konkurentnost ulaganja.
- Moramo ulagati u inovacije kako bismo omogućili našim preduzećima da se takmiče na tržištima EU i Srbije. Kroz finansiranje od strane EU, ideje mogu da rastu, ostvarujući uticaj ne samo u Srbiji, već i mnogo šire – u EU i širom sveta, na korist svih. Kroz projekat od 20 miliona evra koji danas zatvaramo, dodeljena su sredstva za najboljih 110 inovativnih ideja, od ukupno 680 prijava - istakao je Žiofre.
Primeri uspešnih projekata predstavljeni na svečanosti potvrdili su da inovativna rešenja iz Srbije imaju potencijal za uspeh i na međunarodnom tržištu. Preduzeće Baby FM predstavilo je nosivi AIoT sistem za praćenje temperature kod dece u realnom vremenu, Inclusio digitalnu platformu koja osobama sa invaliditetom olakšava povezivanje sa podrškom i poslodavcima, dok je Beyond 42 predstavilo softversko rešenje za efikasno upravljanje i razvoj online zajednica, unapređujući interakciju i saradnju korisnika.
Ostvareni rezultati IPA 2018 projekta predstavljaju snažan podsticaj za dalji razvoj inovacionog ekosistema u Srbiji. U tom kontekstu, podrška inovativnim preduzećima nastavljena je kroz IPA 2019 projekat, u okviru kojeg je obezbeđeno 26 miliona evra bespovratne pomoći. Ova sredstva omogućila su finansiranje novih inovativnih projekata domaćih preduzeća kroz programe Fonda za inovacionu delatnost, sa fokusom na ubrzanje tehnološkog razvoja, komercijalizaciju istraživanja i jačanje konkurentnosti privrede. Kontinuirana ulaganja u inovacije predstavljaju osnov za održiv privredni rast i jačanje konkurentnosti srpskih preduzeća.
Kurir.rs
KAKVI SU NOVI USLOVI ZA PENZIONISANJE? Pomerena starosna granica za odlazak u penziju, evo koliko će još morati da se radi