Slušaj vest

Lufthansa, SWISS i Austrian, avio-kompanije koje koriste Epl er tagove za pronalaženje izgubljenog prtljaga. Bolja tehnologija i preciznije praćenje trebalo bi da znače brže vraćanje izgubljenog prtljaga vlasniku.

Gubitak prtljaga može potpuno pokvariti početak odmora. Umesto da uživate u koktelu na plaži, morate kupovati hitnu garderobu.

Ipak, stižu dobre vesti koje bi mogle smanjiti broj izgubljenih torbi. Avio-kompanije iz Lufthansa grupe – Lufthansa, SWISS, Austrian Airlines, Brussels Airlines i Eurowings – uvode novu funkciju.

Od sada će koristiti Epl Air Tag sistem za praćenje kako bi lakše pronašli izgubljeni prtljag.

Kako AirTag pomaže u pronalaženju prtljaga?

Ako imate AirTag u svom koferu, moći ćete da podelite njegovu lokaciju sa avio-kompanijom, što će im olakšati da potvrde da vaš prtljag nije stigao na odredište.

Apple je dodatno pojednostavio proces uvođenjem funkcije koja korisnicima AirTag-a i Find My mreže omogućava generisanje linka za deljenje lokacije.

Avio-kompanije uvode poboljšane sisteme praćenja prtljaga

– Zahvaljujući našoj aplikaciji i veb-sajtu, putnici sada mogu brzo i jednostavno pronaći rešenja u slučaju nepravilnosti – kaže Oliver Šmit, direktor Lufthansa Group Digital Hangar-a.

Šmit objašnjava da integracija podataka sa AirTag-a već daje bolje rezultate u praćenju prtljaga, omogućavajući avio-kompanijama da efikasnije prate torbe – što je velika pobeda za korisničku podršku.

Putnici žele praćenje prtljaga – dodaje Tero Taskila, izvršni direktor avio-kompanije beOnd iz Maldiva, koja planira da implementira Apple AirTag u drugoj polovini 2025. godine.

Kako funkcionišu AirTags?

AirTags su poput malih digitalnih detektiva za praćenje vaših stvari.

Otprilike su veličine velikog novčića i šalju Bluetooth signal koji detektuju obližnji Apple uređaji povezani na Find My mrežu. Ti uređaji zatim šalju lokaciju vašeg AirTag-a na iCloud, omogućavajući vam da u realnom vremenu pratite njegovu poziciju na mapi u Find My aplikaciji.

Iskusni putnici već neko vreme koriste AirTag-ove za praćenje svog prtljaga, često pronalazeći torbe pre samih avio-kompanija.

Društvene mreže su pune zabavnih priča putnika koji igraju detektive – otkrivajući da je njihov kofer na pogrešnom aerodromu ili dokazujući avio-kompaniji da se njihova „izgubljena“ torba zapravo nalazi u skladištu, odmah iza ugla.

Hoće li avio-kompanije manje gubiti prtljag ovog leta?

Prema podacima Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj (IATA), od 2007. do 2022. godine broj izgubljenih i pogrešno rukovanih torbi smanjen je za skoro 60 odsto.

Međutim, u 2022. došlo je do naglog porasta broja izgubljenih torbi, uglavnom zbog naglog povratka putovanja nakon ukidanja kovid-restrikcija, manjka osoblja i nespremnosti avio-industrije.

Prema podacima kompanije SITA, koja pruža IT usluge za 90 odsto avio-kompanija, broj torbi koje su kasnile, izgubljene ili oštećene porastao je sa 4,35 na 7,6 na 1.000 putnika između 2021. i 2022. godine.

Uvođenje naprednih sistema praćenja, uključujući AirTag, trebalo bi da znači da će izgubljeni prtljag brže stići do vlasnika.

Kako smanjiti rizik od gubitka prtljaga?

IATA navodi da 99 odsto prtljaga putuje s vlasnikom kako je planirano, a velika većina pogrešno usmerenih torbi vraća se putnicima u roku od 48 sati.

Najčešći razlog za gubitak torbi su kratki presedanja i kašnjenja uzrokovana kontrolom vazdušnog saobraćaja – jednostavno nema dovoljno vremena da se torba prebaci na sledeći let.

Kako biste smanjili rizik od gubitka prtljaga:

- Koristite klasične priveske sa podacima uz AirTag.
- Pre putovanja slikajte svoj kofer kako bi osoblje lakše moglo da ga identifikuje.
- Ako vaš prtljag ne stigne, prijavite problem pre nego što napustite aerodrom i tražite kontakt za dalje informacije.

AirTag može učiniti veliku razliku, ali dobra priprema je i dalje ključna.

biznis.kurir.rs/Euronews travel