Slušaj vest

Nakon najave da će oko 900 ljudi ostati bez posla u „Benetonu“ jer ta kompanija zatvara fabriku u Nišu, oko 300 zaposlenih u firmi „Džonson elektrik“ dobilo je predlog za sporazumni raskid ugovora o radu, tvrdi šef odborničke grupe „Ujedinjeni- Nada za Niš“ Miodrag Stanković.

Stanković saopštava da su radnici „Džonsona“ ove predloge dobili juče u tokom popodneva, kao i da se slična situacija najavljuje i u „Juri“.

U isto vreme, veliki broj zaposlenih u kompaniji Jura je zabrinuto kako kaže Stanković, jer je od radnika obavešten da su dobili za sada usmeno obaveštenje da će im zbog smanjenja prodaje svojih proizvoda biti ponuđeno plaćeno odsustvo ili sporazumni raskid ugovora uz otpremnine – rekao je Stanković.

Inače, „Jura“ je u Leskovcu početkom februara počela da nudi sporazumne raskide ugovora uz otpremnine, zbog, kako su saopštili, smanjenja prodaje od 45 odsto. Nakon ove fabrike, sporazumne raskide ugovore počeo je da nudi i leskovački Aptiv.

Pitanja smo prosledili kompanijama „Jura“ i „Džonson elektrik“ i odgovori se očekuju.

tekstil-sivenje.jpg
Foto: Shutterstock

„Ministarstvo privrede u obavezi da hitno reaguje jer je država dala subvencije“

Odbornik Stanković ističe da je Ministarstvo privrede u obavezi da hitno reaguje jer je država dala subvencije za svako radno mesto, dok je odgovornost Grada u tome jer je ustupio zemljište i omogućio povoljne uslove kompanijama da rade.

Dodaje da je neophodno da Gradsko veće u što hitnijem roku izvesti Skupštinu Grada u vezi sa brojnim otpuštanjima radnika i da dostavi predlog mera za pomoć.

Posebno se obraćam sindikatima, apelujem da otvoreno i beskompromisno stanu ispred radnika i ukažu na način kako da odbrane radnička prava i ljude od trenutne situacije koja vodi u egzistencijalnu katastrofu – istakao je Stanković.

On zaključuje da ova krizna situacija zahteva i sveobuhvatnu analizu subvencija investitorima koje već 15 godina izazivaju kontroverze i iznova se postavljaju pitanja njihove opravdanosti i pravednosti, jer su strani investitori dobijali subvencije i po 84.000, pa i po 100.000 evra po radnom mestu.

BiznisKurir/Južne vesti