Ukupni uvoz i izvoz iz i u SAD iznosio je 255 milijardi evra (262 milijarde dolara), oko 8 milijardi više od uporedive brojke za Kinu, prema neobjavljenom istraživanju Germany Trade & Invest (GTAI).

Prema privremenim podacima, Holandija je na trećem mestu, a slede je Francuska i Poljska. Holandski podaci su pojačani nemačkim korišćenjem luke Roterdam.

GTAI je rekao da bi Nemačka mogla biti uhvaćena između dve stolice u slučaju trgovinskog sukoba i povećanja carina koje je obećala nova američka administracija pod Donaldom Trampom.

"Ostaje nejasno koliko će SAD pod Trampom ciljati na Evropsku uniju, pa tako i na Nemačku u svojoj trgovinskoj politici", stoji u izveštaju. Dodaje se da bi pogoršanje trgovinskog sukoba između SAD i Kine moglo rezultirati pritiskom SAD na Nemačku da podrži američku politiku.

Godine 2022. ukupna trgovina između Nemačke i Kine iznosila je gotovo 300 milijardi evra. Izvoz u Kinu oštro je pao, za oko 6,4%, dok je uvoz pao za samo 0,6%. Kina je sada na petom mestu nemačkog izvoza, ali je i dalje neprikosnoveni lider u uvozu u Nemačku.

GTAI je promenu pripisao slabom kineskom gospodarstvu, dok je američko gospodarstvo imalo koristi od investicijskih programa.

Spoljna trgovina Nemačke pala je za oko 2% u 2024. godini, pri čemu je izvoz vozila i delova vozila u Kinu bio snažno pogođen.

U izveštaju se navodi da nemačke kompanije traže alternative, uključujući Vijetnam. Trgovina između Vijetnama i Nemačke porasla je više od 11% u 2024. godini.

Poljska bi mogla postati važno tržište, a trgovina sa Ujedinjenim Kraljevstvom oporavlja se nakon Brexita, dodaje se.

BiznisKurir/SEEbiz