Republika Srbija je danas prvi put emitovala dinarsku obveznicu sa rokom dospeća od deset godina i ostvarila do sada najveću tražnju na domaćem tržištu budući da je ona premašila iznos emisije i plan prodaje.

Obim emisije ovih desetogodišnjih državnih obveznica Republike Srbije iznosi 120 milijardi dinara, a hartije dospevaju na naplatu 27. jula 2035. godine.

Od zainteresovanih investitora prikupljeno je 111,33 milijardi dinara sa stopom prinosa od 5,25 odsto godišnje, koja ujedno odgovara i kuponskoj stopi emisije.

Ukupan obim tražnje na aukciji iznosio je 157.973.410.000,00 dinara, što je 31 odsto više u odnosu na iznos emisije, što znači da je ukupna tražnja na današnjoj aukciji premašila iznos koji je Odlukom o emisiji obveznica inicijalno određen, a raspon stopa se kretao od 4,50 do 5,95 odsto.

Prihvaćene su ponude u ukupnom iznosu od 111.337.090.000,00 dinara, što je skoro četvorostruko više u odnosu na planirani obim prodaje. Na aukciji je bilo primetno učešće stranih investitora (više od 40 odsto), što pokazuje njihovu zainteresovanost za državne hartije od vrednosti i prisutnost na tržištu kapitala Republike Srbije, prvenstveno za dugu ročnost državnih hartija.

Državne obveznice su prodate po ceni od 10.000,00 dinara, a kuponi će se isplaćivati polugodišnje, do datuma dospeća.

Ovo je ujedno i najduža lokalna, dinarska obveznica u portfelju unutrašnjeg duga. Na ovaj način je održana i stabilna struktura duga u kojem skoro 30 odsto čini domaći, unutrašnji dug.

Prodaja benčmark obveznice u lokalnoj valuti po ovako povoljnoj stopi je jasan pokazatelj da se Srbija svrstava u kategoriju zemalja investicionog kreditnog rejtinga. Ujedno, veliki iznos emisije i veliki broj investitora koji su kupili ove obveznice, poboljšaće likvidnost tržišta kapitala, privlačenjem dodatnog interesovanja pre svega stranih investitora i doprineti smanjenju svakog narednog troška potencijalnih zaduženja države, a i budućih izdavaoca obveznica.

Desetogodišnjim obveznicama u lokalnoj valuti Poljske, sa rejtingom A- trguje se sa prinosom od 5,90 odsto. Poređenja radi, desetogodišnje hartije od vrednosti SAD kreću se blizu 5 odsto (4,7 odsto).
Današnji rezultat pokazuje kredibilnost makroekonomske i fiskalne slike Srbije, koja je potvrđena i unapređenjem kreditnog rejtinga Republike Srbije i prvim investicionim rejtingom dodeljenim od strane rejting agencije S&P Global Ratings.

Denominacija javnog duga u lokalnoj valuti je jedna od najznačajnijih preporuka MMF-a za mnoge zemlje koje su izložene efektu dolarizacije, a Srbija je jedna od zemalja koja ima prednost oslanjajući se na razvoj tržišta u domaćoj valuti.

biznis.kurir.rs