Slušaj vest

Godina za nama ostaće zapamćena kao godina kada su se ubrzale mnoge investicije u „Elektroprivredi Srbije". Kostolac je jedna od lokacija na kojoj se ove godine radilo punom parom. Posle više od tri decenije, energetski sistem dobio je novi blok B3 u termoelektrani „Kostolac B". To je moderan blok, visokog stepena efikasnosti, koji ispunjava sve domaće i evropske standarde zaštite životne sredine.

Snaga „Elektroprivrede Srbije" jača je za 350 megavata, a obezbeđena je dodatna sigurnost i stabilnost elektroenergetskog sistema Srbije. Ukupna godišnja proizvodnja bloka B3 je od 2,2 do 2,5 milijardi kilovat-sati.

- Važno je što je izgradnja novog termo bloka „Kostolac B3" projektovana prema najstrožim evropskim standardima, tehnologijama i važećim tehničkim propisima. Emisije su planirane u skladu sa najstrožim ekološkim standardima, a tokom garantnih ispitivanja postignute su čak i manje vrednosti - kažu u EPS.

U Kostolcu EPS užurbano radi na izgradnji vetroparka i solarne elektrane „Petka". Svakodnevno se dižu vetrogenaratori, a planirano je da VE „Kostolac" čini 20 vetrogeneratora ukupne snage 66 megavata. Vetropark „Kostolac" biće prvi proizvodni kapacitet EPS iz energije vetra i gradi se na zatvorenim odlagalištima termoelektrana i kopova. Planirano je da se radovi završe sredinom 2025. godine. Vetropark će godišnje proizvoditi 187 miliona kilovat-časova, što je dovoljno za snabdevanje zelenom energijom oko 30.000 domaćinstava.

Solarna elektrana „Petka" je prvi EPS solarni park na starom rudarskom odlagalištu.

WhatsApp Image 2025-01-23 at 1.08.00 PM.jpeg
Foto: EPS

U toku je montaža solarnih panela, prostiru se na površini od 11,6 hektara. Imaće instalisanu snagu od 9,75 megavata i planiranu godišnju proizvodnju od 15,6 gigavat-časova, a očekuje se da bude na mreži početkom 2025. godine.

U narednom periodu EPS će „ozeleniti" svoj portfolio i planirane su investicije za korišćenje potencijala obnovljivih izvora energije kako bi povećao udeo proizvodnje iz HE i OIE. Cilj je da energetski sektor do 2030. godine 45 odsto energije dobija iz OIE. EPS nastavl?a i sa revitalizacijama, a u 2025. biće završena reverzibilne HE „Bajina Bašta", a u pripremi su i revitalizacije „Vlasinskih", „Bistrice", HE „Potpeć", kao i „Đerdapa 2". Revitalizacija hidroelektrana, osim višedecenijske pouzdanosti, donosi i veću snagu agregata i veću proizvodnju. Svaki proizvedeni zeleni megavat-sat je višestruko koristan ne samo za EPS, već za celokupno društvo, građane i privredu Srbije.

RHE „Bistrica" podrška za OIE

Veliki izazov za rad novih proizvodnih OIE kapaciteta je obezbeđenje rezerve za njihovo bilansiranje i održavanje stabilnog rada elektroenergetskog sistema.
- Zato EPS priprema izgradnju reverzibilne HE „Bistrica" snage oko 650 MW, a koja će obezbediti bolju regulaciju i biće velika podrška balansiranju. Tu je i projekat 1 GW solara, koji će biti realizovan kroz strateško partnerstvo države i konzorcijuma koji predvodi "Hjundai inženjering" - kažu u EPS.