Slušaj vest

Narodna banka Srbije u skupštinsku proceduru uputila je izmene četiri zakona iz svoje nadležnosti. Opravdano su najveću pažnju šire javnosti dobile planirane promene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga i Zakona o bankama.

Ali, i one koje se tiču Zakona o Narodnoj banci Srbije mogu da budu interesantne. Njima, kako tvrdi NBS, jača se supervizorska uloga i samostalnost ove institucije.

Neke od najzanimljivijih promena tiču se sudbine zlata koje se iskopa u Srbiji, stvaranje zakonskog osnova da Narodna banka počne sa izdavanjem digitalne valute, kao i ograničenja za zaposlene u centralnoj banci. 

Zlato ostaje gde jeste

Izmenama zakona će Narodna banka dobiti ovlašćenje da kupuje i prodaje zlato u inostranstvu, ali ono što je još važnije jeste – pravo preče kupovine u zemlji. Naime, NBS će imati pravo preče kupovine zlata dobijenog eksploatacijom, pripremom i preradom mineralnih sirovina u Srbiji.

shutterstock_1599495643.jpg
Shutterstock 

To znači da će svi koji se bave ovim biznisom zlato morati prvo da ponude centralnoj banci. Ova će zauzvrat morati da im ponudi tržišnu cenu kako bi se poštovala pravila konkurencije.

– Uspostavljanjem prava preče kupovine zlata u korist Narodne banke Srbije, jača se uloga NBS i obezbeđuje da zlato dobijeno eksploatacijom, pripremom ili preradom mineralnih sirovina u Republici Srbiji ostane u zemlji, što će uticati na dalje povećanje nivoa deviznih rezervi, čime se doprinosi finansijskoj stabilnosti. Ovim se prirodni resursi Republike Srbije na najbolji način koriste za potrebe naše zemlje - stoji u obrazloženju ovog člana.

Digitalni dinar

U skladu sa globalnim trendom u okviru kojeg centralne banke počinju (a neke su to već uradile) sa izdavanjem digitalnih nacionalnih valuta, NBS ovaj prostor sada otvara i sebi.

U članu 53 postojećeg zakona, koji centralnoj banci daje isključivo pravo da izdaje novčanice i kovani novac u Republici Srbiji, sada se dodaje još jedan stav. On kaže da NBS „ima isključivo pravo izdavanja dinara u digitalnom obliku (digitalni dinar), u skladu s propisom koji može doneti Izvršni odbor“.

NBS navodi da pažljivo prati razvoj u oblasti digitalnih valuta centralnih banaka na globalnom nivou. Dodaje i da se u ovom trenutku širom sveta analiziraju benefiti i rizici uvođenja digitalnih valuta centralnih banaka, a „u manjem broju zemalja preduzeti su i pionirski pokušaji njihovog uvođenja u ograničenom obimu“.

3650496-shutterstock1876475173-ls.jpg
Shutterstock 

Tu nije kraj kada je reč o promenama koje se tiču usklađivanja sa napretkom tehnologija. Tako će ovim izmenama zakona, NBS imati i ovlašćenje da „izdaje i oduzima dozvole za pružanje usluga povezanih sa virtuelnim valutama, vrši nadzor nad poslovanjem pružalaca tih usluga…“.

Budućnost je u evru

Celim novim poglavljima u zakonu, Narodna banka pokazuje da gleda i u budućnost, kada naša zemlja postane deo Evropske unije i evrozone.

Iako će ove odredbe stupiti na snagu danom pristupanja EU i zvaničnim uvođenjem evra kao nacionalne valute, što u slučaju Srbije još predstavlja daleku budućnost, one predstavljaju i zakonsku potvrdu da će dinar jednog dana otići uistoriju.

U budućem članu 86m tako će stajati odredba „Uvođenjem evra kao nacionalne valute u Republici Srbiji…“. Još eksplicitnije to stoji i u budućem članu 86t.

- Novčana jedinica Republike Srbije jeste evro - obrazlaže Narodna banka.

biznis.kurir.rs/Forbes