Slušaj vest

Kina je podnela tužbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) zbog mera koje je Evropska unija (EU) uvela na električna vozila (EV) proizvedena u toj azijskoj zemlji.

EU je finalizirala odluku o uvođenju carina u rasponu od 8% do 35% na uvoz kineskih električnih vozila u periodu od pet godina. Presudom prošle nedelje završena je jednogodišnja istraga Brisela, tvrdeći da Kina ima koristi od nepravednog subvencionisanja. Novi prelevmani biće uvedeni uz standardnu uvoznu carinu EU od 10 odsto na automobile.

Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je u ponedeljak da se „Kina čvrsto protivi“ toj odluci i da je „kako bi zaštitila razvojne interese industrije električnih vozila i globalnu zelenu transformaciju, Kina je odlučila da podnese tužbu protiv konačnih EU mera protiv subvencija Pekinga“.

- Za žaljenje je videti da evropska strana objavljuje konačne odluke o uvođenju visokih kompenzacionih dažbina na kineska električna vozila uprkos brojnim primedbama relevantnih strana, od vlada država članica EU, industrije i javnosti - dodalo je ministarstvo.

shutterstock-elektricna-vozila-1.jpg
Shutterstock 

Odluka EU nema činjenični i pravni osnov, čime se krše pravila STO, rekao je portparol ministarstva u saopštenju. Oni su tu presudu opisali kao trgovinski protekcionizam u ime uvođenja kompenzacionih dažbina.

Brisel je tvrdio da su carine neophodne da bi se evropski proizvođači automobila zaštitili od nelojalne konkurencije, jer tvrdi da kineski proizvođači imaju koristi od državnih subvencija. Međutim, neke od članica bloka, uključujući Nemačku i Mađarsku, oštro su se protivile uvođenju carina.

EU je najveće prekomorsko tržište za kineske proizvođače električnih vozila. Vrednost uvoza kineskih električnih automobila u EU porasla je na 11,5 milijardi dolara 2023. godine, sa samo 1,6 milijardi dolara u 2020. godini, što čini 37% ukupnog uvoza električnih automobila u blok, prema nedavnom istraživanju.

Peking je više puta upozoravao da bi EU mogla da izazove „trgovinski rat“ ako nastavi da eskalira tenzije. Kineska vlada je optužila blok za nepoštene prakse tokom antisubvencionističke istrage i odgovorila uvođenjem privremenih carina na rakiju poreklom iz EU, kao i pokretanjem antidampinške istrage u vezi sa određenim svinjskim i mlečnim proizvodima iz bloka.

Odluka EU usledila je nakon poteza SAD da u maju povećaju svoje tarife na kineska električna vozila sa 25% na 100%.

biznis.kurir.rs/RT