Digitalizacija postupka i masovno sprovođenje ozakonjenja objekata u saradnji sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, podsticanje zelene tranzicije kroz racionalniju potrošnju energije i širu proizvodnju iz obnovljivih izvora i uvođenje sistema eProstor za izradu prostornih i urbanističkih planova, tri su ključna prioriteta koja su izglasali članovi Saveza za imovinu i investicije na konstitutivnoj sednici ovog stručnog tela održanoj u NALED-u.

U naredne dve godine, uz novo rukovodstvo, Savez će se zalagati i za brži upis nepokretnosti po zahtevima koji se ne rešavaju zbog nedostataka u dokumentaciji, digitalizaciju rada sudova kroz uvođenje elektronske komunikacije svih učesnika u postupcima, primenu eAukcija u postupcima raspolaganja imovinom poput stečaja i otuđenja javne svojine i rešavanje sporova koji se više od 20 godina vode nad poljoprivrednim zemljištem između zadruga i kompanija koje su to zemljište kupile.

- Kad pogledamo ove prioritete imamo i te kako na čemu da radimo da bi Srbija bila još bolje mesto za investiranje. Dodao bih kao važnu temu i pojednostavljenje procedure za postavljanje baznih stanica mobilne telefonije. Cela naša industrija se nalazi pred uvođenjem novih tehnologija koje će biti važne i za Expo 2027, a njihov razvoj će biti nemoguć bez 5G mreže – rekao je novi predsednik Saveza za imovinu i investicije Marko Jović iz kompanije A1.

Zbog interesovanja kompanija članica Saveza da se uključe u pripremu specijalizovane izložbe Expo 2027, sednici je prisustvovao i savetnik direktora preduzeća Expo 2027 i narodni poslanik Dejan Tomašević koji je istakao da će izložba ugostiti više od četiri miliona posetilaca iz 120 zemalja sveta.

1.jpg
Shuterstock 

- Na poslednjoj specijalizovanoj izložbi bilo je 114 izlagača, cilj nam je da oborimo taj rekord. Budući da je interesovanje već veliko i svi se raduju da dođu u Srbiju i da se predstave na temu “Igraj za čovečanstvo”, verujem da ćemo to i postići – rekao je Tomašević i dodao da će Expo biti instrument da se privuče što više međunarodnih događaja u tom periodu.

Na sednici je kao najveći rezultat Saveza istaknut doprinos ukidanju naknade za konverziju, što je omogućilo privredi da planira nove investicije vredne stotine miliona evra. Za godinu dana od kada je naknada ukinuta, podneto je više od 2.200 zahteva, a pozitivno je rešeno više od polovine.

Članovi su među ostalim aktivnostima koje su obeležile rad Saveza u prethodne dve godine izdvojili i ujednačavanje obračuna utrošaka energije za proizvođače prozjumere, pripremu studije sveobuhvatne reforme imovinsko-pravnih odnosa i lansiranje prve platforme za uključivanje građana u prostorno i urbanističko planiranje.

Za rad platforme Budi deo plana, razvijene u sklopu projekta koji je sproveo NALED, grad Kragujevac je na konkursu Seoul Smart City Prize osvojio treće mesto u kategoriji Human-CentriCity. Reč je o nagradi koju su ustanovile Svetska organizacija pametnih gradova (WeGO) i Vlada grada Seula sa ciljem da promovišu model pametnog grada koji brine o ugroženim grupama u eri četvrte industrijske revolucije.

Novo rukovodstvo Saveza za imovinu i investicije

Savez je izabrao novo rukovodstvo i u naredne dve godine će ga predvoditi Marko Jović, direktor regulatornih poslova u kompaniji A1, Andrija Vuković, član Izvršnog odbora AIK Banke, Jovanka Atanacković, direktorka za razvoj projekata u kompaniji CwP global i Dejan Vuković, vodeći partner u advokatskoj kancelariji Vuković i partneri.

Savez okuplja gotovo 90 članova iz redova privrede i stranih investitora, lokalnih samouprava, institucija i akademske zajednice, koji rade zajedno pod okriljem NALED-a i u saradnji sa međunarodnom zajednicom na stvaranju bolje investicione klime i imovinsko-pravne sigurnosti u Srbiji.

biznis.kurir.rs