Neka se privrednici organizuju i neka naprave zakon i zatim neka ga predaju Vladi po sistemu "ključ u ruke", naveo je ministar finansija i privrede

KOPAONIK - MInistar finansija i privrede Mlađan Dinkić pozvao je danas privrednike da sami izrade predloge zakona sa čijom privredom imaju problema u praksi i da ih zatim predlože Vladi.

DInkić je, u uvodnom izlaganju na Kopaonik biznis forumu, kao primer naveo Zakon o planiranju i izgradnji, ističući da će privrednici, ukoliko budu čekali da Vlada napravi dobar zakon, na to dugo cekati.

"Neka se privrednici organizuju i neka naprave zakon i zatim neka ga predaju Vladi po sistemu "ključ u ruke"", rekao je Dinkić.

Kako je istakao, nije stvar u tome da u Vladi ne postoji politička volja da se pojedini zakoni promene, već nema dovoljno znanja, odnosno dovoljno stručnih ljudi, "i nije ministar taj koji može da napravi dobar zakon".

Ministar Dinkić je izjavio i da se o budžetskom deficitu u ovoj godini ne može suditi samo na osnovu rezultata iz prva dva meseca, posebno imajući u vidu da je država menjala sistema naplate PDV-a.

Ministar je istakao da će u ovoj godini deficit biti prepolovljen u odnosu na 2012. i da nema mesta opuštanju, kao i da se svi rashodi budžeta ostvaruju po planu.

Dinkić je istakao i da Fiskalni savet pri iznošenju svoje prognoze o kretanju deficita u ovoj godini nije uzeo u obzir rezultate ostvarene na nivou konsolidovane države, što osim republičkog budžeta obuhvata i lokalne samouprave, Vojvodinu i organizacije socijalnog osiguranja.

On je napomenuo i da uvažava ulogu Fiskalnog saveta koji treba da alarmira Ministarstvo finansija i privrede ako smatra da postoji problem i njihovi saveti uglavnom su i bili ugrađeni u rad ministarstva

Dinkić je istakao da je tačno da je javni dug Srbije visok i da je u januaru bio oko 60 odsto BDP-a, ali da će u ovoj godini njegov prirast biti dvostruko manji nego lane i neće preći 65 odsto, a u 2014. počeće njegovo obaranje.

"Važno je i da makroekonomski parametri budu kako treba, ali ako nema rasta zaposlenosti, makroekonomska stabilnost ništa ne znači sama po sebi", rekao je on.

Ministar je, takođe, izrazio očekivanje da će Vlada u četvrtak usvojiti njegov predlog o prevremenoj otplati 430 miliona dolara spoljnog duga, kao i da se razmišlja da se na jesen toj grupi poverilaca otplati ceo dug koji ima visoku kamatu.

Ministar Dinkić najavio je danas da će početkom aprila zajedno s premijerom Ivicom Dačićem putovati u Moskvu gde će razgovarati o mogućnosti bescarinskog izvoza automobila iz Srbije na rusko tržište.

Dinkić je na Kopaonik biznis forumu rekao da je autoindustrija glavni izvozni adut Srbije i da bi u slučaju dogovora o bescarinskom izvozu automobila na rusko tržiste u Srbiju stigao još jedan strani proizvođač automobila. Ove godine se očekuje da kragujevačka fabrika izveze između 110.000 do 160.000 automobila, a što će dobrim delom zavisiti od toga kako će američko tržiste prihvatiti novi model automobila iz Kragujevca.

Vlada Srbije je, po rečima Dinkića, spremna da obezbedi podsticaje za četiri industrijska sektora - autoindustriju, IT sektor, agrar i odbrambenu industriju. Dinkić je dodao da će podsticaji koje je dobio Fijat za proizvodnju u Kragujevcu biće omogućeni i investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji će ulagati u poljoprivredu Srbije, pre svega u kanale za navodnjavanje. Odbrambena industrija može, kako je dodao, da povuče rast izvoza jer je u nju uključen veliki broj fabrika, ali je potrebno ulaganje u istraživanje i razvoj tih kompanija.

Dinkić je najavio da će razgovarati i s predstavnicma NBS i poslovnih banaka kako da se obezbedi bolja likvidnost privrede povoljnijim kamatnim stopama na pozajmice i naveo da je značajno pala kamata na državne obveznice, što bi trebalo da se odrazi i na sniženje kamata na kredite koje banke daju privredi. Dinkić je istakao da je vlada spremna da pomogne i privatnim preduzećima koja imaju probleme u poslovanju, tako što bi dobijala manjinski paket u tim firmama, a za to bi inicijativa trebalo da potekne od tih firmi, a ne od države.

Povodom primedbi privrednika da je loš Zakon o planiranju i izgradnji, Dinkić je rekao da privrednici treba da se organizuju i predlože bolje propise, među kojima je i taj zakon, i dodao da će, "ako budu čekali vladu, čekati još 20 godina". Dinkić je ocenio da će ova godina biti bolja od prethodne i da očekuje da se ostvare prognoze rasta BDP-a od 2,5 odsto. "Svesni smo da to nije dovoljno, ali za ovu godinu to će biti solidan rezultat", ocenio je Dinkić.

Jubilarni 20. "srpski Davos" okupiće do 15. marta više od 500 učesnika, među kojima su predstavnici vlade, privrednici, bankari, ekonomisti, strane diplomate i čelni ljudi kancelarija međunarodnih finansijskih institucija u Srbiji.