O poskupljenju struje tek na proleće

Zorana Mihajlović

O poskupljenju struje tek na proleće

InfoBiz -
Ne može se govoriti o povećanju cene električne energije dok se ne završe socijalne karte i nov tarifni sistem, kaže ministarka

BEOGRAD - Ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas da se ne može govoriti o povećanju cene električne energije dok se ne završe socijalne karte i nov tarifni sistem."Tek negde u periodu kraja grejne sezone možemo razgovarati o eventualnom povećanju cene električne energije, ali nakon određenih ekonomskih analiza", kazala je Mihajlovićeva.

Ona je istakla da je njeno ministarstvo pripremilo sve kriterijume za energetski ugroženog kupca i da se čeka ekonomska analiza koja će biti gotova do kraja godine.

"Sledeće godine u nekom periodu će svakako doći do rasta cene električne energije, ali tek kada završimo tarifni sistem i socijalne karte. Svako licitiranje s tim kada će biti povećanje cene električne energije ili koliko procenata, neozbiljno je", rekla je Mihajlovićeva.

Kako je navela, godišnji plan poslovanja Elektroprivrede Srbije (EPS) došao je u Ministarstvo energetike u roku i poslat je drugim ministarstvima na mišljenje.

"U tom planu nema jasno predviđenih procenata povećanja cene električne energije", naglasila je srpska ministarka energetike.

Ona je podsetila da EPS predlaže cenu Agenciji za energetiku koja daje mišljenje, a Vlada Srbije na osnovu tog mišljenja donosi odluku o eventualnom povećanju cene struje.

Mihajlovićeva je kazala da će se ekonomska analiza uraditi da se ne bi došlo u situaciju da EPS govori da će platiti troškove niske cene struje i kako bi se zadovoljili interesi građana i privrede, a isto tako i interesi tog javnog preduzeća.

Grejna sezona u Srbiji traje od 15. oktobra do 15. aprila.Zamenik generalnog direktora EPS-a Životije Jovanović kazao je juče da se poskupljenje struje, od oko 20 odsto, očekuje početkom sledeće godine i dodao da će EPS verovatno tražiti poskupljenje i preko toga.

Struja je u Srbiji poslednji put poskupela 1. aprila 2011. godine u proseku za 15 odsto tako da cena kilovat časa, sa uračunatim porezom na dodatu vrednost (PDV), iznosi oko 6,5 evrocenti. Pre toga struja je poskupela u martu 2010. godina u proseku za 10 odsto.

EPS nije tražio poskupljenjeElektroprivreda Srbije (EPS) nije tražila poskupljenje struje od Agencije za energetiku Republike Srbije (AERS) i još se ne zna da li će to poskupljenje biti zatraženo i koliko bi ono moglo da iznosi, rečeno je u EPS-u.EPS će po završetku ove poslovne godine, kada se razmotri izveštaj o poslovanju preduzeća i sagledaju svi planovi i realizacija investicija, kretanje kursa i inflacije, preispitati da li ima uslova da se zatraži korekcija cena struje od AERS-a, kažu u toj kompaniji.

U tom preduzeću ističu da se zahtev za promenu cena struje AERS-u podnosi u slučaju značajnijih odstupanja u uslovima poslovanja i napominju da AERS ima jasnu metodologiju na osnovu koje utvrđuje da li je takav zahtev opravdan ili nije i da li će dati saglasnost za promenu cena struje.

Novim zakonom o energetici, jedino AERS, na osnovu objektivnih kriterijuma, od sledeće godine daje saglasnost za promene cena struje i gasa, na zahtev javnih preduzeća i konačna odluka Vlade Srbije o tome više neće biti potrebna.

Rukovodstvo EPS-a je ranije najavljivalo da bi u naredne dve godine, odnosno do kraja 2014. godine bilo realno da cena električne energije poskupi za oko 40 odsto.

U AERS-u je rečeno da se to regulatorno telo prilikom odlučivanja o cenama struje rukovodi time da odobrena cena obuhvati operativne i troškove amortizacije preduzeća, kapitalne investicije i da se obezbedi pouzdano snabdevanje potrošača električnom energijom.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track