NIS traži naftu po Republici Srpskoj
BEOGRAD - U Banjaluci je danas najavljeno bušenje prve istražne bušotine u Republici Srpskoj, saopštila je Naftna industrija Srbije (NIS).
Na prezentaciji rezultata preduzeća "Jadran Naftagas" povodom godišnjice istraživanja nafte i gasa na teritoriji Republike Srpske, saopšteno je da se početak bušenja očekuje početkom 2013. godine.
"Obrada do sada snimljenih seizmičkih podataka urađena je u Naučno tehnološkom centru NIS, a u toku je interpretacija podataka. Cilj je da se do kraja godine, u saradnji sa stručnjacima Gasprom njefta i Zarubežnjefta, definiše lokacija za bušenje prve istražne bušotine na teritoriji Republike Srpske", piše u saopštenju.
Kompanija "Jadran Naftagas" je ispitala dve stare bušotine i potvrđeno je postojanje nafte i gasa u tragovima.
Urađena su i nova ispitivanja (Novi Grad - Doboj (210 kilometara), istražni prostor Semberija (516 kilometara), istražni prostor Posavina (310 kilometara), Banjaluka - Zvornik (303 kilometara), Majevica (100 kilometara), a projekat predviđa i bušenje više istražnih bušotina. Za period 2011-2012, investiraće se blizu 10 miliona evra u geološko-istražne radove.
"Jadran-Naftagas", zajedničko preduzeće NIS-a i ruske kompanije Zarubežnjeft, i Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS su 26. septembra 2011. godine potpisali ugovor o koncesiji za istraživanje i korišćenje ugljovodonika (sirove nafte i gasa) na teritoriji Republike Srpske. Koncesija je na period od 28 godina (tri godine za istraživanja i 25 godina za eksploataciju).
Tim ugovorom "Jadran Naftagas" se obavezao da će, na osnovu Studije ekonomske opravdanosti, u istraživanja i eksploataciju ugljovodonika na teritoriji Republike Srpske investirati 229 miliona dolara (planirana vrednost investicija za istraživanja iznosi 40,7 miliona dolara, a za fazu eksploatacije 188,3 miliona dolara, ako se dokažu rezerve).
"Jadran-Naftagas", zajedničko preduzeće NIS-a (u većinskom vlasništvu Gaspromnjefta), sa 66 odsto udela u osnovnom kapitalu i ,Neftegasinkora", sa 34 odsto vlasničkog udela, ćerke-firme ruske kompanije "Zarubežnjeft", osnovano je 23. decembra 2010. godine i bavi se istraživanjem i proizvodnjom ugljovodonika na teritoriji Republike Srpske.beta
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa