POJAVE SE SA 17.000 CIGARETA I NEMAJU ŠTA DA PRIJAVE: Izgovori neverovatni: "Nije moje, poneo sam za druga!", evo šta švercuju
- Nisam znao da treba da prijavim cigarete koje sam kupio za mnogobrojnu rodbinu u Nemačkoj - objasnio je 37-godišnji putnik jednog autobusa na Gradini, kada su carinici prilikom nedavne kontrole u njegovim koferima i rancu pronašli, ni manje ni više, nego gotovo 10.000 cigareta.
Na sličnu ideju su pre nekoliko dana pre toga došla i dvojica putnika koji su imali nameru da se ukrcaju na let za London na aerodromu Nikola Tesla. Oni su u svoj ručni prtljag uspeli da zapakuju čak 17.000 cigareta.
Iz Uprave carina podsećaju da je količina akcizne robe koju putnici mogu da nose kao deo svog ličnog prtljaga ograničena svugde u svetu, bez obzira na to koliko rodbina u inostranstvu bila brojna ili lične potrebe velike.
- U najvećem broju slučajeva bude: "nisam znao da treba da prijavim" ili "zaboravio sam da sam i to spakovao", ''ne znam odakle to tu'', ''nije moje, poneo sam za druga'', koliko ima načina krijumčarenja, toliko ima i izgovora. U takvim situacijama putnici uglavnom pokušavaju da opravdaju svoju ulogu u tome, ali onog momenta kada budete uhvaćeni u krijumčarenju opravdanja više nema - kažu iskusni službenici sa granice.
U ličnom prtljagu putnika se ne sme naći ni roba trgovačkog karaktera. Deo ličnog prtljaga mogu biti sve stvari koje su putnicima potrebne za vreme putovanja, što ne znači da putnik može da kaže da mu je za period od 15 dana bilo, na primer, potrebno 150 kompleta trenerki.
Upravo se to dogodilo na beogradskom aerodromu kada je iz Bukurešta doputovao putnik u čijem su prtljagu carinici tokom kontrole zatekli 99 trenerki marke Puma, 30 marke Polo, 10 Adidas i pet Lakosta. Takvi slučajevi se, bez obzira na izgovore putnika, tretiraju kao pokušaj krijumčarenja radi dalje preprodaje.
Isto se odnosi i na slučajeve kada putnici u sred leta u prtljagu nose, na primer, bunde, pošto lični prtljag mora da bude u skladu sa prirodom i dužinom trajanja putovanja, sezonom i sl.Treba voditi računa o tome da se ograničenja ne odnose samo na akciznu robu, već i na prenos novca ili dragocenosti, kao i sve vrednije predmete kupljene u inostranstvu.
Na aerodromu Nikola Tesla jedan putnik nedavno se našao u prekršaju, jer na ulazu nije prijavio novi laptop vredan preko 1.600 evra. On je doputovao letom iz Dubaija sa novim uređajem koji je zbog vrednosti morao biti prijavljen.
- Oni se tretiraju kao deo ličnog prtljaga, ali samo ukoliko je reč o korišćenim, a ne novokupljenim uređajima u inostranstvu za koje se prilikom ulaska u našu zemlju plaćaju uvozne dažbine. U slučaju da iz zemlje iznosite vredan uređaj sa namerom da se sa njim i vratite, savet je da prilikom izlaska iz zemlje takav uređaj prijavite, da biste dobili potvrdu koja će vam u povratku služiti kao dokaz da je iz zemlje iznet - kažu u carini.
kurir.rs
MALI POTPISAO 2 UGOVORA O KREDITNOM ARANŽMANU: Krediti za čvrsti otpad u Srbiji vredni 150 miliona evra