TITOVOG GIGANTA 4. PUT PRODAJU ZA ČETIRI PUTA MANJE PARA! Zapošljavala 4.500 radnika, sad je nude po ceni stana na Vračaru!
Foto: Nebojša Mandić/Ilustracija

rasprodaja

TITOVOG GIGANTA 4. PUT PRODAJU ZA ČETIRI PUTA MANJE PARA! Zapošljavala 4.500 radnika, sad je nude po ceni stana na Vračaru!

InfoBiz -

Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je treću prodaju imovine čačanske Fabrike reznog alata, pošto je prethodna prodaja proglašena neuspešnom, jer odbor poverilaca nije dao saglasnost na postignutu cenu.

Po početnoj ceni od 58,8 miliona dinara ponuđena su 22 objekta smeštena na gradskom građevinskom zemljištu u Beogradskoj ulici u Čačku ukupne površine 30.628 m2, kao i objekat na istoj lokaciji smešten na zemljištu površine 3.526 m2.

Na prodaju su ponuđene i dve zgrade koje se nalaze u Hajduk Veljkovoj ulici u Čačku na zemljištu ukupne površine 1.293 m2, kao i pokretna imovina koju čine oprema i zalihe. Navedena celina ponuđena je po početnoj ceni od 588.187.345 dinara.

Javno nadmetanje održaće se 5. septembra. Podsetimo, Agencija za licenciranje stečajnih upravnika proglasila je neuspešnom prethodnu prodaju imovine čačanske Fabrike reznog alata (FRA) u stečaju jer je izlicitirana cena od 560 miliona dinara bila manja od 50% procenjene vrednosti.

VODEĆA U SFRJ

FRA je osnovana 1953, od kada je proizvodila alate, a deo fabričkih pogona bavio se proizvodnjom i za vojnu industriju. Ta fabrika je u bivšoj Jugoslaviji bila vodeća u proizvodnji reznih alata, koje je prodavala na domaćem i svetskom tržištu i u to vreme zapošljavala je oko 4.500 radnika.

Imovina FRA najpre je prodata 13. juna konzorcijumu u kojem su kompanije Unipromet iz Čačka i Eurolajn iz Beograda, ali Odbor poverilaca fabrike u stečaju nije dao saglasnost na postignutu cenu.

Početna cena na javnom nadmetanju bila je 235,3 miliona dinara, a bilo je ponuđeno gradsko građevinsko zemljište površine 30.628 kvadrata, kao i tri proizvodne hale, hala sa restoranom, magacini, upravna zgrada, pogon za izradu kugličnih vretena, oprema i zalihe.

FRA, čiji je većinski vlasnik bila država, a od 2015. je uredbom republičke vlade proglašena za preduzeće od posebnog značaja za odbrambenu industriju, prestala je da radi avgusta 2021. godine.

Tada su 452 fabrička radnika proglašena za tehnološki višak i dobila otpremnine u okviru socijalnog programa koji je finansirala država.

Postupak stečaja nad FRA je Privredni sud u Čačku pokrenuo januara 2022. godine, zbog blokade računa od 3,4 milijarde dinara i velikih dugovanja prema poveriocima, a pošto u zakonskom roku od 90 dana niko nije podneo plan reorganizaicje fabrike, proglašen je bankrot.

Sedamdesetih godina prošlog veka FRA je, u bivšoj Jugoslaviji, bila vodeća fabrika za proizvodnju reznih alata, koje je prodavala na domaćem i svetskom tržištu i u to vreme zapošljavala je oko 4.500 radnika.

kurir.rs/ekapija

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja