OVE BANKARSKE USLUGE ĆE BITI JEFTINIJE OD 105 DO 240 DINARA! Od 1. septembra banke MORAJU da snize cene naknade za platne usluge!
Od 1. septembra banke moraju da snize cene naknade za platne usluge građanima za 30 odsto, a neće ih povećavati narednih godinu dana
Svih 14 banaka u Srbiji koje su u proteklom periodu povećale naknade za svoje usluge od 1. septembra moraće da ih snize za 30 odsto, ali ne ispod nivoa na kome je cena usluga bila pre povećanja od 1. januara 2021. To znači da će, recimo, vođenje tekućeg računa mnogima pojeftiniti za 105 dinara, izdavanje serije čekova za 120 dinara, a isporuka kartica na kućnu adresu i za čak 240 dinara, pokazala je računica Kurira.
Podsetimo, nakon što su banke samoinicijativno počele da dižu cene svojih usluga za privredu i građane, i čak uvode nove namete, Narodna banka Srbije je s bankarima sela za sto i dogovorila se s njima o vraćanju iznosa naknada u rikverc, kao i da u narednih godinu dana, počev od 1. septembra, ne povećavaju cenu naknada.
Konkretno, neposredan rezultat dogovora je da sve banke koje su povećavale naknade za platne usluge građanima od 1. januara 2021. te naknade od 1. septembra umanje za 30 odsto ili ih vrate na nivo pre njihovog povećanja.
- Time će građani u narednoj godini dana, prema našim trenutnim procenama, ostvariti benefit na zbirnom nivou od sedam milijardi dinara, što je efekat koji nije zanemarljiv u aktuelnim okolnostima, u kojima se i u narednom periodu očekuju izazovi iz međunarodnog okruženja i troškovni pritisci na globalnom nivou.
Od toga se na uštedu po osnovu umanjenja naknade za održavanje tekućeg računa odnosi oko 2,5 milijardi dinara, na uštedu po osnovu umanjenja naknade za izvršena plaćanja - oko 1,5 milijardi dinara, dok se ostatak (oko tri milijarde dinara) odnosi na uštedu po osnovu umanjenja ostalih naknada - poručili su ranije iz NBS.
Na konkretnim primerima to znači da će naknada za održavanje tekućeg računa, koja je sa 230 dinara povećana na 350, nakon umanjenja od 30 odsto iznositi 245 dinara, odnosno biće jeftinija za 105 dinara u odnosu na sadašnji iznos. Isti princip se koristi i za ostale naknade koje su vezane za platni račun pa će tako kod izvršenja plaćanja, naknada povećana sa 0 na 20 dinara, nakon umanjenja od 30 odsto iznositi 14 dinara.
Izdavanja čekova koje je prethodno poskupelo sa 200 na 400 dinara, od 1. septembra bi trebalo da košta 280 dinara. Iako je izdavanje platne kartice ranije bilo besplatno, sada ova usluga košta 400 dinara, dok će nakon pojeftinjenja iznositi kao i izdavanje čekova, odnosno 280 dinara.
Što se tiče hitnog izdavanja kartice za 48 sati, koje je sa 500 dinara poskupelo na 700, od 1. septembra će opet koštati 500 dinara, budući da bi umanjenje za 30 odsto išlo ispod cene pre poskupljenja. Isporuka kartica na kućnu adresu koja je sa 50 dinara poskupela na čak 800 dinara, nakon pojeftinjenja od 30 odsto koštaće 560 dinara.
Banke su se, u skladu s dogovorom sa NBS, obavezale i da ukinu ili prilagode stvarnom trošku naknade za pojedine netipične usluge, kao što su promena pina na bankomatu, provera stanja na bankomatu, naplata neosnovanih reklamacija, trajna blokada kartice, deblokada kartice.
Kurir.rs/ Aleksandra Kocić
Bonus video:
STOLE HITNO PRODAJE KUĆU I PLAC ZA SAMO 10.500 EVRA! Imanje kod Paraćina ima i bunar i voćnjak, a interesovanje kupaca je ogromno