OPŠTI HAOS NA SVETSKIM TRŽIŠTIMA I BERZAMA POSLE INVAZIJE NA UKRAJINU Drastičan skok cena nafte i gasa, potonuo bitkoin PAO I EVRO
BEOGRAD - Nakon vesti da je Rusija pokrenula vojnu akciju u Ukrajini na svim finansijskim tržištima i tržištu energenata nastao je opšti haos. Vest o ruskoj invaziji odmah je drastično podigla cene nafte i gasa, ali i duboko u minus ubacila je i akcije na svim svetskim berzama i tržištu kriptovalita.
U dubok minus je uvela i rublju zbog čega je Moskovska berza suspendovala trgovinu na svim tržištima.
Cena nafte jutros je odmah skočila za 4,69 odsto na 101,93 dolara po barelu, prešavši nivo od 100 dolara prvi put od 2014. godine, a američka sirova nafte WTI je uzletela za 4,73 odsto na 96 dolara po barelu.
Cene prirodnog gasa takođe su snažno ojačale. Cena gasa u Evropi uzletela je jutros za 35 odsto premašivši nivo od 1.400 dolara za 1.000 kubnih metara, pokazuju podaci sa londonskoj berze ICE, objavio je Blic.
Istovremeno, Rojters javlja da je protok prirodnog gasa kroz gasovod Jamal-Evropa ka Poljskoj prepolovljen danas, i da se za sada ne zna da li je smanjenje protoka povezano sa razvojem situacije u Ukrajini.
Rublja na minimumu
Ruska rublja je pala jutros na rekordno nizak nivo, a evro se spustio na višegodišnji minimum prema dolaru i švajcarskom franku. Rublja je potonula za čak 5,77 odsto na 86 rubalja za dolar.
Moskovska berza je odmah reagovala i suspendovala trgovinske operacije na svim tržištima zbog sunovrata nacionalne valute i cena akcija.
Indeks američkog dolara, koji meri vrednost dolara u odnosu na šest glavnih konkurenata, porastao je za visokih 0,6 odsto, na 96,762 poena, prvi put od 31. januara.
Spot cena zlata, koje se tradicionalno smatra sigurnim utočištem, popeo se za 1,82 procenata o prema poslednjim raspoloživim podacima iznosi 1.942,26 dolara za uncu.
Potonuo i bitkoin
Opšta rasprodaja se proširila i na tržišta kriptovaluta, gurnuvši bitkoin ispod nivoa od 35.000 dolara prvi put u poslednjih mesec dana.
Bitkoin je jutros praktično pao više od 6 odsto na oko 35.000 dolara. Pravi sunovrat je zabeležio i Eter i to od čak 10 odsto i njime se jutros trgovalo po ceni od 2.411 doalra.
Panika i na tržištima kapitala
I na globalnim tržištima kapitala zavladala je panika zbog ruske vojne akcije u Ukrajini, koja je pokrenula opštu rasprodaju akcija.
Indeks acifičkih akcija MSCI, bez japanskih, pao je za više od 3,2 posto, pri čemu su australijske akcije u minusu većem od 3 procenta, a akcije kineski najikvidnijih kompanija su u gubitku od 1,3 odsto, izveštava Rojters. Tokijski indeks Nikei je potonuo za 2,4 procenta. Akcije industrijskih kompanija na terminskom trgovanju u NJujorsku, koje meri indeks Dau DŽons od jutros su u padu za 720 poena, ili 2,19 posto, fjučersi akcija u indeksnoj korpi S&P 500 su u minusu za 2,26 odsto, dok se vrednost akcija tehnoloških kompanija vezanih za indeks Nasdak 100 stropoštala za 2,73 procenta, prema najnovijim podacima CNBC-a.
Slično je i kretanje akcija na evropskim tržištima kapitala. Terminski indeks EuroStoks 50 i nemački DAKS su potonuli za više od 3,5 posto na ranom trgovanju, dok je londonski FTSE oslabio za 2,0 procenta.
Izrazita nestabilnost na berzama izazvana je produbljivanjem rusko-ukrajinskog konflikta, pri čemu je indeks volatilnosti CBOE, koji meri stepen straha na Vol Stritu, skočio za više od 55 posto u proteklih devet dana, prenosi Tanjug.
Oslabio i evro
Evro je oslabio za 0,84 odsto na 1,1209 dolara, što je njegova najniža vrednost od 31. januara. Jedinstvena valuta evrozone je pala prema japanskom jenu za 1,28 odsto na jednomesečni minimum od 128,37 jena, i za 0,84 odsto prema švacarskom franku na 1,0292 franaka, na najniži nivo od maja 2015, izveštava Rojters.
Britanska funta se pokazala relativno otpornijom, skliznuvši za 0,41 procenat na 1,3490 dolara. Indeks američkog dolara, koji meri vrednost dolara u odnosu na šest glavnih konkurenata, porastao je za visokih 0,60 odsto, na 96,762 poena, prvi put od 31. januara.
Kurir.rs/Blic
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija