DOGOVOR MINISTARA ENERGETIKE U RUSIJI: Srbija sve bliža Turskom toku!
Foto: Zorana Jevtić

Planovi

DOGOVOR MINISTARA ENERGETIKE U RUSIJI: Srbija sve bliža Turskom toku!

InfoBiz -

Proširenje skladišta "Banatski Dvor" na najmanje 750 miliona kubika i izgradnja gasovoda iz Bugarske preko Srbije ka Mađarskoj prioriteti su na kojima radimo, poručio ministar Antić

Da je Srbija sve bliža sporazumu da jedan krak "Turskog toka" iz Bugarske ide preko Srbije prema Mađarskoj i centralnoevropskim gasnim skladištima, potvrđuju razgovori koje je srpski ministar energetike Aleksandar Antić imao sa ruskim kolegom Aleksandrom Novakom.

foto: Dado Đilas

- Svi parametri govore da će srpska privreda nastaviti da se razvija, što nameće potrebu da obezbedimo dodatne količine gasa i jačamo sigurnost snabdevanja ovim izuzetno važnim energentom. Proširenje podzemnog skladišta gasa "Banatski Dvor" na ne manje od 750 miliona metara kubnih i izgradnja novog gasnotransportnog sistema iz pravca Bugarske ka Mađarskoj prioriteti su na kojima ćemo zajednički raditi - istakao je ministar Antić nakon sastanka s Novakom na marginama Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu.

Antić je istakao da Srbija ima veliki interes da postane tranzitna zemlja kada je gas u pitanju, jer bi time povećala svoju energetsku bezbednost, sigurnost snabdevanja gasom, kao i prihode, a ostvarila bi i mogućnost za dalji razvoj svog gasnog tržišta.

- Sprovedeni market-test sa neobavezujućim zakupima kapaciteta pokazuje da postoji potreba za dodatnom gasnom infrastrukturom, posebno iz pravca Bugarske prema Mađarskoj. Imamo zajedničke interese i zajedničke ciljeve i nastavićemo razgovore tokom susreta sredinom juna u Beogradu - najavio je Antić.

Ilustracija
Ilustracijafoto: Profimedia

O mogućnosti izgradnje turskog kraka preko Srbije do Mađarske Antić je razgovarao i sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i trgovine Peterom Sijartom.

- Sijarto me je informisao da je Mađarska zainteresovana za razvoj ovog velikog gasnog projekta i da ima želju da zajedno sa Srbijom radi na iznalaženju najboljih rešenja - rekao je Antić.

Ljubinko Savić, sekretar Udruženja za energetiku u Privrednoj komori Srbije, kaže da je projekat turskog kraka kroz Srbiju opravdan jer će biti realizovan delom kroz trasu "Južnog toka".

- Nama je neophodan taj izvor snabdevanja prirodnim gasom zbog bezbednosne sigurnosti u energetici. Razvoj takvog projekta upošljava građevinsku operativu. Srbija je odmakla u planskoj dokumentaciji i u otkupu zemljišta i dobri su preduslovi da taj projekat zaživi. Iako kapacitet turskog kraka nije isti kao kod "Južnog toka", određene količine gasa će biti tranzitirane preko naše teritorije i deo sredstava koja budu uložena u njegovu izgradnju na taj način će biti refundiran - kaže Savić.

Ilustracija
Ilustracijafoto: EPA/PAVLO PALAMARCHUK

On dodaje da je, osim Srbije, izgradnja turskog kraka u interesu i drugih zemalja centralne i južne Evrope kako bi se preko Srbije i Bugarske povezale sa "Turskim tokom", ali da je njegova realizacija više političko pitanje.

Vojislav Vuletić

Samo da EU odobri

Vojislav Vuletić, predsednik Udruženja za gas, upozorava da bi ovom gasnom projektu poteškoće mogla da pravi Evropska komisija, koja se drži trećeg energetskog paketa po kome vlasnik gasa ne može da bude i vlasnik cevovoda: - Zbog toga je i miniran "Južni tok". Sad se pojavljuje "Turski tok", a Treći energetski sporazum i dalje važi, što znači da je to teško ostvarivo jer ni Bugarska ni Srbija nemaju para za gradnju cevovoda. Dužina gasovoda kroz Srbiju od Bugarske prema Mađarskoj jeste 430 kilometara, a mi te pare nemamo.

Strateška saradnja

Investicije od 450 miliona evra

Ministri energetike Srbije i Rusije Antić i Novak složili su se da je izuzetno značajno da NIS nastavi sa investicijama, kao i da se u predviđenim rokovima realizuju dva velika projekta "Duboka prerada" i TE-TO Pančevo, u vrednosti od preko 450 miliona evra, koji treba da učvrste poziciju NIS kao regionalnog lidera. Antić i Novak su pozitivno ocenili saradnju dve zemlje u oblasti energetike, koja se pre svega ogleda u strateškom partnerstvu "Gasproma" i "Srbijagasa", kao i radom zajedničke kompanije NIS.

Slavica Tomčić/ Zorana Jevtić

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track